Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Korenje (foto: Pixabay)
Korenje | (foto: Pixabay)

Miša Pušenjak: Seme je živa stvar!

Kmetijstvo | 31.01.2020, 07:15 Robert Božič

»Ljudje zelo pogosto seme jemljejo kot neko mrtvo stvar, ki sicer nekoč pod nekimi pogoji oživi. Pa temu ni tako,« je ta teden v Svetovalnici opozorila Miša Pušenjak, specialistka za pridelavo vrtnin na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor. »Seme je živa stvar, seme ves čas diha, seme je rastlinica skupaj z lončkom.«

Matična rastlina, ki daje seme, mu namreč da tudi hrano in zaščito, tisto živo pa je kalček. In od te zaščite in predvsem hrane, je mlada rastlina, ki vzkali, odvisna vse do faze prvih pravih listov. Šele ti so namreč sposobni začeti s pomočjo snovi iz zemlje in fotosinteze pridelovati hrano za rastlino in njen razvoj.

Problem neuspelih setev

Neuspeh setve je lahko posledica prezgodnjih setev v neprimernih okoliščinah, je v oddaji opozorila Miša Pušenjak, ki je odgovarjala na vprašanje ene od poslušalk, ki ima težave s kalitvijo semena peteršilja. Če sejemo peteršilj pri 8 stopinjah Celzija, je opozorila, potrebuje skoraj mesec dni, da vzkali. Pri normalni temperaturi lahko vzkali v desetih dneh, zavedati pa se moramo, da vsa tista hrana, ki je v ovojnici semena, mora to kaleče seme prehranjevati namesto deset ali nekaj dni več, celih mesec dni.

Kako do najboljšega semena?

Pušenjakova je tudi opozorila na kvaliteto semena. V tistih prvih socvetjih, ki jih oblikujejo kobulnice in ki tudi prvi dozorijo, je najboljše seme. Vendar to seme ponavadi ni dostopno na trgu, ampak šele tisto, ki ga v semenskih nasadih dajo cvetovi, ki so kasneje dozoreli in ga požanjejo s posebnimi kombajni. To drugo seme pa je ponavadi običajne kakovosti. Če seme pridelujemo sami, bodimo pozorni na to prvo seme ki ga rastline oblikujejo in ga posebej pazljivo shranjujmo, saj nam bo dalo najboljše rezultate.

 

Peteršilj
Peteršilj © pixabay

Miša Pušenjak je svetovala tudi kako pravilno dobiti najboljše seme solate in nekaterih drugih solatnic, spregovorila o pomenu pazljivega sušenja in shranjevanja v papirnatih ali vrečkah iz blaga v temi in na suhem mestu ter pri nizkih temperaturah.

Svetovala je tudi o tem, kako nakaliti seme peteršilja, kdaj sejati korenček in peteršilj, zakaj staro seme slabše kali , zakaj seme zelene ni kalilo, kako zeleno sejati in kako vzgojiti sadike, vzgoja sadik plodovk in o vzgoji sadik v rastlinjakih, kako spoznati in kupiti sadiko dobre kakovosti . Vabljeni k poslušanju!

Kmetijstvo, Svetovalnica
Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza) Odprtje svetih vrat v lateranski baziliki (photo: Francesco Sforza)

Odprta še tretja sveta vrata

Potem ko je papež Frančišek na sveti večer odprl sveta vrata v vatikanski baziliki in tako začel sveto leto, je sveta vrata v četrtek odprl še v rimskem zaporu. Danes dopoldne pa je vikar za ...

Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO) Škofa Jurij Bizjak in Peter Štumpf (photo: ARO)

Sveto leto že začeli v Kopru in Murski soboti

Sveto leto se danes začenja tudi po vseh škofijah sveta. Tako tudi slovenski škofje po stolnicah darujejo svete maše. Dopoldne so sveto leto začeli v koprski in murskosoboški škofiji.

Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice) Ko bo končana nadgradnja železniške postaje Ljubljana, se za potnike vlakov obetajo boljši časi  (photo: Slovenske železnice)

Slovenske železnice v novo leto z novim voznim redom

Pred koncem starega leta smo v Svetovalnici odprli nove vozne rede slovenskih železnic. Ali bodo tudi v prihajajočem letu potniki čakali na vlake zaradi zamud? Kakšni so glavni razlogi zanje? Kako ...