Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Umetna oploditev (foto: Pixabay)
Umetna oploditev | (foto: Pixabay)

Na rojstnem listu otroka biološka mama in njena partnerka

Svet | 23.01.2020, 13:42 Marta Jerebič

Francija sprejema zakon o bioetiki, ki omogoča umetno oploditev samskim ženskam in lezbičnim parom. Predlog je že prestal glasovanje v parlamentu, do 4. februarja o njem razpravljajo v senatu, kjer bo po napovedih prav tako sprejet. Številne organizacije, in to ne samo katoliške, opozarjajo na ustvarjanje družbe brez očetov. V času, ko se zdravstvene ustanove vsepovsod soočajo s pomanjkanjem sredstev, se postavlja tudi vprašanje, zakaj bi za umetno oploditev letno namenili 300 milijonov evrov.

Vloga očetov je le eno od vprašanj, ki se sproža ob takem zakonu, opozarja  magister moralne teologije na doktorskem študiju v Rimu Gabriel Kavčič in našteva: »uničevanje zarodkov, skladiščenja zarodkov, ki se zdaj podaljšuje, otroci, ki se jih naredi za namen zdravljenja. Skratka, bazen vprašanj, s katerimi se bo treba ukvarjati.«

Gre za etično in antropološko revolucijo, ob kateri se postavlja vprašanje, kateri bo naslednji korak. »Ker gotovo bo naslednji korak. Sproža se tudi vprašanje, kakšno zakonodajo bodo sprejemale druge države, ki si Francijo rade vzamejo za zgled, in vprašanje, če bo šla zadeva naprej v smer nadomestnega materinstva.«

Na rojstnem listu otroka bosta v primeru lezbičnega para navedeni imeni biološke matere in njene partnerke in ne darovalec sperme. »Kot mi je znano, je zakonski predlog doživel kar nekaj sprememb, a zaenkrat vztrajajo pri tem, da bosta ob rojstvu otroka pri lezbičnem paru na rojstnem listu vpisani obe mami tega otroka, biološka mama in partnerka biološke mame. Ta bo imela po zdajšnjem predlogu zakona enake pravice materinstva,« je povedal Kavčič.

Javna razprava je zelo žgoča. Sporočilo katoliške Cerkve je jasno. »Otrok je dar, ki se ga sprejme in ne naročilo, ki se ga izdela.« Tudi feministke opozarjajo na potrošništvo tam, kamor ne spada. »Izpostavljajo, da zakonska ureditev odpira možnost zlorabe ženskega telesa, posebej bolj ranljivih, siromašnih, na rob odrinjenih žensk. Torej spremembe Francozi zahtevajo množično in med temi ni samo Katoliška cerkev, daleč od tega,« poudarja mag. Gabriel Kavčič.

Svet
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...