Vinko Gorenak
Kmetič in Gorenak o obletnici praznovanja mitinga resnice, ki ga sploh ni bilo
Slovenija | 14.12.2019, 14:42 Alen Salihović
Združenje Sever je nedavno praznovalo 30. obletnico akcije Sever. Kot so zapisali naj bi akcija za preprečitev mitinga resnice 1. decembra 1989 zaščitila demokratične procese v Sloveniji. Da gre za prazne besede združenja, saj se 1. decembra ni zgodilo nič, sta v pogovoru za naš radio povedala Vinko Gorenak in Slavko Kmetič.
Ključni pri tem, da 1. decembra pred 30. leti ni bilo mitinga resnice so strojevodje. Med njimi je bil tudi Slavko Kmetič, ki je dejal, da mitinga ni bilo, »predvsem po zaslugi nas železničarjev, ker smo šest dni pred napovedanim mitingom povedali vsej Jugoslaviji in jugoslovanski javnosti, da bomo strojevodje Slovenije te mitniškega vlake ustavili na mejnem prehodu Dobova, odnosno skupaj s hrvaškimi strojevodji že prej. To je bila novica dneva v vsej Jugoslaviji.«
Prav zaradi tega so miting resnice v Ljubljani odpovedali. »Akcija Sever je en dogodek, sicer pripravljenosti tedanje slovenske milice po komandi partijskega vodstva, da ta morebitni prihod ustavijo. Sicer ne vem na kakšen način, kajti te njihove načrtovane aktivnosti so bile, milo rečeno zelo čudne. Dejansko tega dogodka ni bilo,« je dejal Kmetič. Temu pritrjuje tudi nekdanji notranji minister Vinko Gorenak: »Ker mitinga ni bilo pomeni, da društvo Sever obeležuje nekaj, kar se sploh ni zgodilo. To je tako, kot da praznujete rojstni dan osebe, ki ne obstaja.«
Kot drugi razlog zgrešenih dejanj pa je Gorenak omenil pobudo združenja Sever, da naj država za preprečitev mitinga resnice odlikuje zadnjega šefa nekdanje tajne policije Tomaža Ertla: »Če je kdo imel kakšne zasluge za to, so jih imeli takratni slovenski miličniki in ne zadnji šef Udbe, ki je še leta 1989 ubijala ljudi. To je enako, kot da bi v Berlinu nemški predsednik podelil državno odlikovanje Združene Nemčije šefu tajne policije nekdanje Vzhodne Nemčije Stasi.«
Na vse te probleme bosta Kmetič in Gorenak skupaj z Jožetom Svetino opozorila v Ljubljani na okrogli mizi v Muzeju Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve.