Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Andrej JermanAndrej Jerman
Rok MihevcRok Mihevc
Jelena Dimitrijević (foto: Rok Mihevc)
Jelena Dimitrijević

Jelena Dimitrijević: "Hrana ni samo to, kar zaužijemo"

Slovenija | 15.11.2019, 12:33 Nataša Ličen

Hrana je marsikaj. Hranijo nas tudi emocije, naši odzivi. Tudi narava, sprehod in gibanje, nas na določeni ravni nahranijo. Pomembno je spanje. Na zdravje in dobro počutje vplivajo tudi psihični dejavniki.

Smo nežni s seboj, se zavedamo svojih vzorcev ali nam za to ni mar, kako se soočamo z izzivi, v kakšnem prostoru živimo, je v njem veliko elektrosmoga ali plesni, se gibljemo prav, nekateri s telesno aktivnostjo tudi pretiravajo, vse to se odraža pri našem zdravju in dobrem počutju. Ogromno je dejavnikov, ki vplivajo na zdravje in naše ravnovesje.

O prehrani smo se pogovarjali z Jeleno Dimitrijević, svetovalko za rastlinsko prehrano in certificirano nutricionistko.

Najlažje je spremeniti prehrano

»S pomočjo strokovnjakov, ali če se znamo dobro opazovati, lahko pripravimo dober program zase. Ko se fizična moč dvigne, se lahko začnemo ukvarjati z ostalim, se poglobimo v svoje vedenjske vzorce in odzive. Marsikdo koncepta prehrane ne razume. Skupen je poudarek, da je treba uživati hrano, ki ni predelana in vnaprej pripravljena. Hrana, ki se pogreva, ni več optimalna.«

Ogljikovi hidrati

»Večina ljudi povezuje ogljikove hidrate s predelanimi izdelki, kot so peciva, testenine, krušni izdelki. To, če pretiravamo z uživanjem, dvigne krvni sladkor. Sadje, zelenjava, stročnice, žita, kalčki, v vodi namočena zrna, semena, to je pravi način uživanja kakovostnih ogljikovih hidratov. Takšna hrana je prvinska.«

Telo deluje na glukozo

»Težava ni v polnovrednem sladkorju, ampak v intracelularni maščobi, ki preprečuje normalno delovanje celic. »Pogovor« med inzulinom in celično membrano je moten. Procesirani ogljikovi hidrati so torej težava, zdravi, kakovostni pa so naša naravna hrana.«

Vlaknine

»Niso pomembne samo za dobro odvajanje, pomembne so tudi zato, ker nahranijo dobre bakterije, zaradi česar se proizvajajo maščobne kisline, ki delujejo protivnetno in še in še.«

Priprava hrane

»Ne pregrevajmo je, pripravljajmo hrano na vodi in potem dodajmo kakovostne maščobe. Če želimo biti bolj zdravi se izogibajmo praženju in segrevanju maščob. Oksidacija se pri takšni kuhi vedno zgodi in to je toksično za naše telo. Pri hrani, pripravljeni na vodi, se poigrajmo z začimbami, ki bodo obogatile okus.«

Bodimo prežvekovalci

»Do stokrat, pravijo stare vede, naj bi prežvečili hrano. Če bomo vsaj do tridesetkrat, bo v redu. S tem tudi sporočimo želodcu, da prihaja hrana. Tudi smoothije prežvečimo in premešajmo v ustih s slino. Način, kako pripravimo hrano je pomemben. Kdo, na kakšen način jo pripravi, vse je vibracija, ki pride tudi v nas.«

Slovenija, Oddaje, Hrana in okolje, Svetovalnica
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...