Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Jelena Dimitrijević (foto: Rok Mihevc)
Jelena Dimitrijević

Jelena Dimitrijević: "Hrana ni samo to, kar zaužijemo"

Slovenija | 15.11.2019, 12:33 Nataša Ličen

Hrana je marsikaj. Hranijo nas tudi emocije, naši odzivi. Tudi narava, sprehod in gibanje, nas na določeni ravni nahranijo. Pomembno je spanje. Na zdravje in dobro počutje vplivajo tudi psihični dejavniki.

Smo nežni s seboj, se zavedamo svojih vzorcev ali nam za to ni mar, kako se soočamo z izzivi, v kakšnem prostoru živimo, je v njem veliko elektrosmoga ali plesni, se gibljemo prav, nekateri s telesno aktivnostjo tudi pretiravajo, vse to se odraža pri našem zdravju in dobrem počutju. Ogromno je dejavnikov, ki vplivajo na zdravje in naše ravnovesje.

O prehrani smo se pogovarjali z Jeleno Dimitrijević, svetovalko za rastlinsko prehrano in certificirano nutricionistko.

Najlažje je spremeniti prehrano

»S pomočjo strokovnjakov, ali če se znamo dobro opazovati, lahko pripravimo dober program zase. Ko se fizična moč dvigne, se lahko začnemo ukvarjati z ostalim, se poglobimo v svoje vedenjske vzorce in odzive. Marsikdo koncepta prehrane ne razume. Skupen je poudarek, da je treba uživati hrano, ki ni predelana in vnaprej pripravljena. Hrana, ki se pogreva, ni več optimalna.«

Ogljikovi hidrati

»Večina ljudi povezuje ogljikove hidrate s predelanimi izdelki, kot so peciva, testenine, krušni izdelki. To, če pretiravamo z uživanjem, dvigne krvni sladkor. Sadje, zelenjava, stročnice, žita, kalčki, v vodi namočena zrna, semena, to je pravi način uživanja kakovostnih ogljikovih hidratov. Takšna hrana je prvinska.«

Telo deluje na glukozo

»Težava ni v polnovrednem sladkorju, ampak v intracelularni maščobi, ki preprečuje normalno delovanje celic. »Pogovor« med inzulinom in celično membrano je moten. Procesirani ogljikovi hidrati so torej težava, zdravi, kakovostni pa so naša naravna hrana.«

Vlaknine

»Niso pomembne samo za dobro odvajanje, pomembne so tudi zato, ker nahranijo dobre bakterije, zaradi česar se proizvajajo maščobne kisline, ki delujejo protivnetno in še in še.«

Priprava hrane

»Ne pregrevajmo je, pripravljajmo hrano na vodi in potem dodajmo kakovostne maščobe. Če želimo biti bolj zdravi se izogibajmo praženju in segrevanju maščob. Oksidacija se pri takšni kuhi vedno zgodi in to je toksično za naše telo. Pri hrani, pripravljeni na vodi, se poigrajmo z začimbami, ki bodo obogatile okus.«

Bodimo prežvekovalci

»Do stokrat, pravijo stare vede, naj bi prežvečili hrano. Če bomo vsaj do tridesetkrat, bo v redu. S tem tudi sporočimo želodcu, da prihaja hrana. Tudi smoothije prežvečimo in premešajmo v ustih s slino. Način, kako pripravimo hrano je pomemben. Kdo, na kakšen način jo pripravi, vse je vibracija, ki pride tudi v nas.«

Slovenija, Oddaje, Hrana in okolje, Svetovalnica
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media) Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media)

Tu lahko v živo spremljate dogajanje v Vatikanu

Dogajanje v Vatikanu lahko v živo spremljate 24 ur na dan preko YouTube kanala. Oči svetovne javnosti so tja še posebej oprte v teh dneh, zato povezavo do oddajanja v živo lahko najdete tudi v članku.