Papež v Hirošimi
Napad, ki vpije v nebo
| 24.11.2019, 13:54 Marta Jerebič
Papež Frančišek je danes obiskal Nagasaki in Hirošimo, mesti, na kateri so ZDA leta 1945 odvrgle atomski bombi. Zavzel se je za svet brez jedrskega orožja. Ponovil je svoje besede, da sta uporaba in posedovanje jedrskega orožja nemoralni.
Svet brez jedrskega orožja je mogoč in nujen
Papež je med močnim dežjem v spominskem parku za žrtve jedrskega napada v Nagasakiju podal dve glavni sporočili. Prvič: Miru ne moremo graditi z ustrahovanjem z množičnim uničenjem. Posedovanje orožja nam daje lažno varnost. In drugič: z oboroževanjem jemljemo denar za razvoj narodov. V današnjem svetu, kjer na milijone otrok in družin živi v nehumanih pogojih, je denar, porabljen za orožje, v nebo vpijoč napad, je dejal papež in dodal, da je svet brez jedrskega orožja mogoč in nujen. Kot opomin je na prizorišču stala povečana fotografija dečka iz Nagasakija, ki na hrbtu nese mrtvega bratca v krematorij. Frančišek marsikomu podari to fotografijo s pripisom: Sadovi vojne.
Na srečanju za mir v Hirošimi je podal podobno sporočilo: »Uporaba jedrske energije za vojno je danes bolj kot kdajkoli prej, zločin, ne samo proti človeku in njegovemu dostojanstvu, ampak proti vsaki prihodnosti v našem skupnem domu. Uporaba jedrske energije za vojno je nemoralna, kot je nemoralno posedovanje jedrskega orožja, kar sem dejal že pred dvema letoma. Za to bomo sojeni. Novi rodovi se bodo vzdignili kot sodniki našega poloma, če bomo govorili o miru, a ga ne bomo uresničevali s svojimi dejanji med narodi na zemlji.«
Poklon preganjanim kristjanom
Vrnimo se v Nagasaki. Tam se je papež na griču mučencev poklonil 26 kristjanom, ki so bili križani pred 500 leti, s čimer se je začelo krvavo preganjanje katoliških misijonarjev in vernikov, ki je trajalo dve stoletji in pol. Sveti oče se je v nagovoru spomnil vseh kristjanov po svetu, ki danes trpijo mučeništvo zaradi vere in dodal:
»Povzdignimo glas, da bo verska svoboda zagotovljena vsem in na vsakem kotičku planeta. Povzdignimo tudi glas proti vsakemu manipuliranju z verstvi.«
Sveta maša
Papež je v Nagasakiju daroval tudi sveto mašo. Vernike je povabil, naj se ne prepustijo brezbrižnosti, ampak naj povzdignejo glas za vse trpeče in nedolžne žrtve vojn. Sočutje, je dejal, gradi zgodovino.