Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek na splošni avdienci (foto: Rok Mihevc)
Papež Frančišek na splošni avdienci

Od jedrske razorožitve do spolnega turizma. Teme, ki bodo zaznamovale papežev obisk v Aziji.

Cerkev po svetu | 20.11.2019, 13:39 Marta Jerebič

Papež Frančišek je zjutraj po našem času prispel na Tajsko. Prva uradna srečanja v Bangkoku bo imel jutri. V soboto ga pričakujejo na Japonskem. Osrednje teme tega 32. mednarodnega apostolskega potovanja bodo oznanjevanje evangelija, medverski dialog, pozornost do osebe, skrb za skupen dom, mir in jedrska razorožitev.

Portal Crux za enega od vrhuncev potovanja označuje papeževo molitev pri spomeniku 26-im nagasaškim mučencem, ki so bili križani konec 16. stoletja in s čimer se je začelo dvestoletno preganjanje. Frančišek se bo srečal s potomci skritih kristjanov. Njihovo zgodbo je režiser Martin Scorsese pred tremi leti prenesel na film z naslovom Molk, ki je nastal po istoimenskem romanu.

Papež se bo poklonil tudi mučencem protikrščanskega preganja med drugo svetovno vojno na Tajskem. Tajci so takrat krščanstvo povezovali s francoskim kolonializmom.

Portal Crux nadalje poudarja, da je šel Frančišek pri jedrskem vprašanju dlje od kateregakoli drugega papeža. Ne obsoja samo uporabe, ampak tudi posedovanje jedrskega orožja. Japonski škofje upajo, da bo šel še dlje in pozval k prepovedi jedrske energije, zlasti ob posledicah, ki jih je povzročila nesreča v Fukušimi.

Osrednja tema potovanja bo tudi življenje. Frančišek je boj proti trgovini z ljudmi postavil za enega od temeljev svojega papeževanja. To sporočilo bo gotovo odmevalo na Tajskem, kjer so deklice in fantje že od 10. leta starosti žrtve spolnega turizma.

Na Japonskem je še vedno dovoljena smrtna kazen. Tam odmeva primer nekdanjega boksarja, ki je v zaporu v čakanju na izvršitev smrtne kazni preživel skoraj pol stoletja, pred leti pa so ga izpustili, saj naj bi bili dokazi podtaknjeni. Vatikan je potrdil, da je 83-letni Iwao Hakamada povabljen na mašo v Tokio. V zaporu se je namreč spreobrnil v katoliško vero.

Japonska se sooča tudi z visoko stopnjo samomorov. Po njihovem številu je šesta na svetu.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...