Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

Papež: Brez molitvene podpore ni misijonov!

Cerkev po svetu | 20.10.2019, 17:49 Tone Gorjup

Na 93. svetovni misijonski dan je papež Frančišek daroval sveto mašo v baziliki sv. Petra v Vatikanu. Z njim je somaševalo 180 škofov, ki sodelujejo na izredni sinodi o Amazoniji. Sporočilo pridige je strnil v tri besede: ’gora’, ’povzpeti se’, ’vsi narodi’. Ob tem je spomnil na goro, na katero se je povzel Jezus. Tudi misijonarji so poklicani, da se vzpnejo, da ne ostanejo na tleh. Nazadnje se je ustavil pri Jezusovem naročilu: »pojdite in naredite vse narode za moje učence«. Sveti maši je opoldne sledil še papežev nagovor množici romarjev na Trgu sv. Petra.

Papež Frančišek je v opoldanskem nagovoru spomnil na sedanjo stoto obletnico apostolskega pisma papeža Benedikta XV., ki ga je objavil z željo, da bi za misijonsko dejavnost poživil odgovornost vse Cerkve. Opazil je potrebo po prečiščenju in bolj evangeljskem slogu tega poslanstva in tako je po besedah papeža Frančiška omenjeno pismo še vedno aktualno. Spodbuja namreč k odprtosti veseli novosti evangelija in tako k preraščanju vsakršne skušnjave po zapiranju vase in kakršne koli oblike pastoralnega pesimizma. Nato je sveti oče vse krščene povabil k poživitvi naše temeljne poklicanosti: »Verniki so poklicani z novim navdušenjem povsod prinašati veselo novico, da v Jezusu usmiljenje zmaguje nad grehom, da upanje premaga strah in da bratstvo zmaga nad sovražnostjo. Kristus je naš mir in v njem je presežena vsakršna razdeljenost. Samo v njem je odrešenje vsakega človeka in vsakega naroda.«

V nadaljevanju nagovora je papež Frančišek spomnil, da je za življenje polnosti misijonskega poslanstva, potrebna molitev in to goreča in nenehna, skladno z Jezusovimi besedami zapisanimi v 18. poglavju Lukovega evangelija. Molitev je temeljna moč oznanjevanja, je dejal. Misijonarji so namreč predvsem možje in žene molitve, ko v močni povezanosti z Gospodom hranijo vero in se nato soočajo s težavami evangelizacije. Hkrati je s strani Božjega ljudstva molitev za misijonarje tudi prva podpora. Prežeta je s prisrčno ljubeznijo in hvaležnostjo za to, da kljub naporom, prinašajo milost evangelija tistim, ki je še niso bili deležni. Opoldanski nagovor je sklenil s prošnjo k Mariji, Materi vseh ljudstev, naj vsak dan spremlja in varuje misijonarje, glasnike Evangelija.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«