Radio Ognjišče
Kdo so žvižgači - izdajalci ali sodobni junaki?
Slovenija | 16.10.2019, 16:39
Med nami so ljudje, ki so pri svojem delu priče spornim, nezakonitim, celo kriminalnim dejanjem. Čeprav so zavezani k varovanju zaupnih podatkov, ne molčijo. Nekateri jih imajo za izdajalce, nekateri za sodobne junake. To so žvižgači. Evropska unija jih želi zaščititi, članice so zato potrdile posebno direktivo. V dveh letih morajo nova pravila prenesti v nacionalno zakonodajo. V Sloveniji se že vrstijo pozivi, naj vlada to stori čim prej.
Žvižgači tvegajo vse - tudi življenje
Brez žvižgačev bi marsikatera problematična dejanja znotraj posameznih ustanov, političnih organov in podjetij ostala skrita. "Zavedati se moramo, da nekdo, ki pri svojem delu naleti na sporno, nezakonito, celo kriminalno dejanje, v katerega so vpleteni njegovi nadrejeni, ter o tem obvesti medije in javnost, ogromno tvega. Tvega lahko izgubo zaposlitve, v najbolj drastičnih primerih lahko tvega celo neko lastno fizično škodo, konec koncev lahko tvega življenje," opozarja predsednik Združenja novinarjev in publicistov dr. Matevž Tomšič.
Evropska unija želi zaščititi žvižgače
Ker so žvižgači lahko pomemben novinarski vir, morajo mediji ravnati odgovorno in zagotoviti njihovo anonimnost. A to včasih ni dovolj. "Ker ljudje dosti tvegajo, da bodo opozorili na nekaj, kar je v javnem interesu, a hkrati ni v interesu njihovih nadrejenih, zahteva neko normativno in pravno zaščito," je prepričan dr. Tomšič. Zato v Združenju novinarjev in publicistov podpirajo direktivo o zaščiti žvižgačev, ki so ji članice Evropske unije prižgale zeleno luč. Vzpostavila naj bi varne kanale za poročanje tako pristojnim znotraj organizacije kot javnim organom.
Bo Slovenija prevzela vodilno vlogo na tem področju?
Naj naša država prevzame vodilno vlogo na tem področju ter nova pravila stare celine pretopi v ambiciozen in napreden zakon, Ljubljano poziva Transparency International Slovenia. Naj ne čaka, dodajajo v Združenju novinarjev in publicistov. "Glede na neoperativnost vlade ne bi upal trditi, da se bo to zgodilo prav hitro," je precej pesimističen dr. Tomšič.