Evtanazija
Globokar: Pritisk, da bi evtanazirali bolnike z demenco, bo čedalje večji.
Slovenija | 13.09.2019, 13:07 Marta Jerebič
Nizozemsko sodišče je v sredo oprostilo zdravnico, ki je evtanazirala žensko s hujšo obliko demence. Kakšne posledice bo to imelo za podobne primere zlorabe evtanazije, smo se pogovarjali z moralnim teologom Romanom Globokarjem.
Primer je v medijih zelo odmeval. Starejša ženska je izrazila voljo, naj jo v primeru, da bo morala v dom, evtanazirajo, vendar je želela o samem času evtanazije odločati sama. Zaradi poslabšanja demence in posledične preselitve v dom je njena hči želela, da se izpolni volja njene matere, čeprav slednja za to ni več dajala jasnih znakov. Primer je prišel na sodišče zaradi načina izvedbe evtanazije. Zdravnica je pacientki v kavo dala pomirjevalo. Ko ji je hotela vbrizgati smrtonosno sredstvo, se je začela upirati, zato sta jo morala hči in njen mož držati, da so jo lahko usmrtili.
»Lahko si torej predstavljamo, kako je bilo to dejanje neetično. To je komisija tudi sporočila na sodišče. Tožilstvo je tožilo zdravnico zaradi neetičnega in nezakonitega dejanja. Sodišče pa je sedaj ugotovilo, da se v tem primeru ni bilo mogoče več zanesti na samo bolnico, ker ni bila več prištevna,« pojasnjuje Globokar in dodaja: »Posledice so zelo hude, ker se vidi, kam ta zakon o evtanaziji pelje. Ljudi, ki zbolijo za demenco, bo čedalje več, in pritisk, da bi take bolnike evtanazirali, bo čedalje večji.«
Čeprav ima človek demenco, ima še vedno dostojanstvo in voljo do življenja. To bi morali pri ljudeh spoštovati, ne pa nekega papirja, ki ga je napisal pri t. i. zdravi pameti, opozarja Globokar.