AVDIO: Več kot 6000 oseb ima zamrznjeno pravico iz obveznega zdravstvenega zavarovanja
Politika | 26.09.2019, 11:04 Petra Stopar
Te dni se veliko govori o možnostih ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Kaj pa tisti, ki ne morejo koristiti niti osnovne pravice? Med njimi so npr. kmetje in obrtniki, ki niso poravnali prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje, najsi bo zaradi težav v svoji dejavnosti ali pa zgolj zamud pri plačilu. Takšnih zavezancev je v Sloveniji približno 6500.
Samostojni zavezanci, med katerimi so samostojni podjetniki in drugi, imajo obvezno zdravstveno zavarovanje urejeno. Toda v času, ko nimajo poravnanih obveznosti iz naslova tovrstnih prispevkov, ne morejo koristiti pravic oziroma so te začasno zadržane. Zamrznjene so tudi ostalim družinskim članom, npr. zakoncem, ne pa tudi otrokom. Zavarovancem s takšnim statusom je po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) približno 8 odstotkov od skupaj 126.000 samostojnih zavezancev.
Koriščenje pravice iz naslova ZZZS je možno samo v primeru nujnih zdravstvenih stanj, nam je pojasnila finančna strokovnjakinja ZZZS Daniela Dimić: »Glede na to, da lahko koristijo samo nujne storitve, se za nenujne zavarovanci sami odločajo, ali bodo sploh stopili do zdravnika, včasih se obrnejo na pro bono ambulante.« Takoj, ko zavezanci obveznosti spet poravnajo, pa lahko za opravljene storitve zdravstveni blagajni predložijo račune in ta jim stroške povrne, zagotavlja Dimićeva.
Kot pojasnjuje, pa je zavarovancev z zadržano pravico vse manj, »in sicer približno od leta 2016, kar povezujemo z boljšo gospodarsko situacijo v RS, boljši sta tudi likvidnost in zmožnost poravnavanja obveznosti, tako da se trend izboljšuje«. A kot je znano, so se obeti za gospodarstvo poslabšali, na obzorju je nova recesija.