Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Z grobišča pod Macesnovo gorico začeli odstranjevati kamenje

Slovenija | 29.08.2019, 06:33

Z grobišča pod Macesnovo gorico so začeli odstranjevati kamenje. Najdeni predmeti, svetinjice in rožni venci dokazujejo, da gre pretežno za slovenske žrtve komunističnega nasilja.

Komisija vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč nadaljuje s svojim delom. Tako je v Kočevskem rogu iz grobišča Jama pod Macesnovo gorico začela odstranjevati naminirano skalovje in pripravljati teren za arheologe. V letošnjem letu bo odstranila približno 800 kubičnih metrov miniranega kamenja, zavarovala brežine. Iz odstranjenega kamenja bodo uredili delovno ploščad, je povedal predsednik komisije Jože Dežman. Po podatkih popisov je bilo v Kočevskem Rogu umorjenih več kot 1500 Slovencev, sicer naj bi tam na sedmih grobiščih končalo do 30.000 žrtev medvojnih in povojnih zunajsodnih pobojev, največ, 15.000 do 20.000, pa v breznu pod Krenom.

In kdaj naj bi izkopali posmrtne ostanke umorjenih, da bodo primerni za analizo? Dežman predvideva, da se bo to zgodilo v letu 2020, a nihče ne ve, kako globoko ležijo.

Grobišče pod Macesnovo gorico
Grobišče pod Macesnovo gorico © dr. Andrej Mihevc
»Rožni venci, jagode rožnih vencev, svetinjice s slovenskimi napisi pri Macesnovi gorici, novci tudi albanski, srbski, madžarski, hrvaški in reichspfennigi in lire pa v Breznu pod Krenom. Nekaj let kasneje je dr. Mitja Ferenc s študenti kopal na teh mestih in je v bistvu prišel do istega in je prvi rekel: Slovenci so tukaj (Jama pod Macesnovo gorico), tam pa niso Slovenci (Brezno pod Krenom),« nam je povedal geograf Andrej Mihevc, ki vodi miniranje. Po sporazumu o sodelovanju vlade in ljubljanske mestne občine naj bi sicer letos le določili lokacijo za posmrtne ostanke žrtev prikritih morišč in grobišč na ljubljanskih Žalah.

V obravnavi je sicer še približno 150 možnih novih lokacij prikritih morišč in grobišč, vseh po državi prikritih grobišč je blizu 750.

Slovenija
Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik) Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik)

Kaj smo dobili namesto Urada za verske skupnosti?

Nedavno smo objavili prispevek v Mozaiku dneva o sodelovanju vlade z verskimi skupnostmi. V njem smo zmotno navedli, da je novela Zakona o verski svobodi, ki jo je Državni zbor sprejel na seji 20. ...

Tomaž Dietinger (photo: NL) Tomaž Dietinger (photo: NL)

Smisel kot temelj duševnega zdravja

Na jubilejnem mednarodnem logoterapevtskem simpoziju, ki bo v petek, 14. marca, in v soboto, 15. marca, pri Sv. Jožefu v Celju, se bodo govorci letos dotaknili smisla. Ali je res smisel tisti ...

p. Toni Brinjovc (photo: Vatican Media) p. Toni Brinjovc (photo: Vatican Media)

Ko ne veš, kaj bi rekel, raje molči

Z minoritom p. Tonijem Brinjovcem smo v sobotni katehezi za bolnike in starejše odprli temo: Kako bolniku in svojcem povedati slabo novico?