Volk je pomoril čredo ovc
AVDIO: Na Cerkljanskem ne želijo živeti v strahu pred zvermi
Radijski utrip | 27.08.2019, 09:09 Petra Stopar
Zaradi naraščajočega števila volkov in medvedov, ki se približujejo naseljem, so poleg kmetov v skrbeh tudi ostali prebivalci na podeželju. Še posebej na hribovitih gozdnatih območjih se starši bojijo za varnost otrok, ki bodo kmalu spet začeli hoditi v šolo.
Po različnih ocenah se v Sloveniji trenutno giblje okrog 1200 medvedov in od 80 do 150 volkov. Povzročajo škodo na kmetijskih zemljiščih, saj pobijajo rejne živali. Zaradi prenamnožitve divjih zveri kmetje pozivajo k izrednemu odstrelu in učinkovitega izvajanja rednega odstrela. Čemu pripisati nenavadno obnašanje slednjih, so se spraševali na nedavni okrogli mizi v Davči.
Direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damijan Oražem je pri tem izključil, da bi bil razlog za to križanje volkov s psi. Križancev na Cerkljanskem po njegovih podatkih ni, bili naj bi trije na Notranjskem. A če volk tri leta ni videl puške, je »normalno, da prevzame novo obliko obnašanja, saj ve, da mu človek nič ne more,« je dodal. Temu pritrjuje tudi predsednik Lovske zveze Slovenije Lado Bradač: »Če opazimo, da za traktorjem na Ljubljanskem barju teče volk, verjetno drži trditev, da če trop ne izgubi kakšnega člana oziroma lovec ne odstreli kakšnega volka, ta spremeni obnašanje, postane ta bolj pogumen.«
Strah pred napadi zveri na ljudi je po mnenju županov na Cerkljanskem upravičen. Župan občine Gorenja vas – Poljane Milan Čadež poudarja, da se s kolegi iz drugih občin zaveda odgovornosti pri omogočanju šolarjev iz odročnejših vasi, da pridejo varno v šolo: »Zadeva je zelo zahtevna. Z ministrstva za okolje in prostor smo že dobili navodila, da se sofinancirajo podaljšanje relacije prevozov. A to je posledica. Mi moramo odpraviti vzroke, da ne bo nepotrebnega razmetavanja denarja in da ne bo strahu v teh koncih.«
Dodaten denar za te prevoze je ministrstvo obljubilo tudi občini Železniki, a to po navedbah župana Antona Luznarja ni rešitev: »V Davči imajo otroci do prevoza kilometer ali dva po osamljenih poteh in to je kar zalogaj. To je težko in verjamem, da v teh časih brez spremstva staršev ne bo šlo in jih bodo sami vozili na postaje. Problem je zelo pereč.«
Poleg tega pa gre navzdol planinstvo, opozarja Čadež. Koče na Blegošu, Ratitovcu in Poreznu kljub lepemu vremenu beležijo manjši obisk. Pravi, da bodo župani prevzeli potrebno odgovornost in naredili vse, na ministrstvih za kmetijstvo in okolje pa je, da odpravijo »vzroke in da ne bomo več govorili o posledicah«.