Slavi KoširSlavi Košir
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Vrivanje teorije spola v jezikovni sistem

Slovenija | 07.08.2019, 14:10 Marta Jerebič

Na Radiu Ognjišče smo že večkrat opozorili na razne poskuse vsiljevanja jezikovnih sprememb z vidika moči. Pred dobrim letom je odmevala odločitev nekaterih fakultet, ki so v svojih pravilnikih ženski spol določile za nevtralnega. Manj ali skoraj neodmeven je poskus uvedbe podčrtaja za izražanje ’neskončno’ število spolov, pa čeprav podčrtaja v slovenskem pravopisu sploh ni.

S pravopisnimi vprašanji se ukvarja pravopisna komisija pri SAZU in ZRC SAZU. V njej sodeluje tudi dr. Marko Jesenšek. »Pri vprašanju podčrtaja ne delim mnenja tistih, ki ga skušajo uveljaviti. To je silno neuporabno ločilo, mislim, da ga ne potrebujemo. Res pa je, da ta komisija deluje na način, da ne predpisuje, ampak poskuša samo preko korpusa, rabe in pogostosti uzakoniti to, kar je mimo predpisov že bilo narejeno.«

Dr. Jesenšek upa, da se bodo ravno v primeru podčrtaja uspeli dogovoriti, da je nekaj napačna raba. »In da vsaka napačna raba, ki se začne pojavljati ne more priti pozneje v zakon oz. ne more postati obvezujoča za slovnico, normo in uporabnike.«

Jezik ne potrebuje veliko besed, ampak jasno izražanje. »Ko je v politiki prišlo k nam »drage volivke in volivci« je bil narejen korak naprej pri spoštovanju moškega in ženskega naravnega spola. Tisti, ki je tako začel govoriti pa ni upošteval in se ni zavedal, da je naredil slovnično napako, ker je ob imenovanju volivk in volivcev levi prilastek izpustil za moški spol. Tako je nastala nova napaka. Pravilno je: drage volivke in dragi volivci. Ko pa greš enkrat v tako besedno sporazumevanje, nastane množina besed in se potem začne izgubljati pomen besed,« je še pojasnil dr. Jesenšek.

Slovenija
Skok čez Vršič na Mangart pa nazaj v Kranjsko goro. (photo: Rok Gajšek) Skok čez Vršič na Mangart pa nazaj v Kranjsko goro. (photo: Rok Gajšek)

Kriza srednjih let

Z vami bi rad delil nekaj misli in občutji, ki sem jih pri sebi zaznal v zadnjih dneh, tednih, mesecih pa jih, prosim, vzemite s ščepcem soli in kančkom humorja. Pred kratkim sem namreč praznoval ...

Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv) Natalija Hormuth (photo: Osebni arhiv)

Zakaj je glas pot, ki vodi do harmonije?

Natalija Hormuth je profesorica latinščine in francoščine, svetovalka za celostno življenje in zdravje, coaching za vodenje z vrednotami, coaching za zavestno uporabo svojega glasu in solo pevka.