Voda in zrak zaradi požara v Fragmatu nista onesnažena
Slovenija | 14.06.2019, 15:18 Tanja Dominko
Potem ko je sinoči zagorelo v obratu Fragmata v Podskrajniku pri Cerknici, je bila kmalu vsa okolica na nogah. Največja skrb med prebivalci, ki so sicer veseli hitre intervencije, je, kako škodljive so posledice gorenja za zdravje ljudi in za krmo živali. Prve raziskave posledic že opravili. Ekološki laboratorij z mobilno enoto ugotavlja, da večjih nevarnosti ni, toda natančne analize še sledijo. Izdali so tudi priporočila, kako ravnati. Dopoldne si je pogorišče skupaj z županom Markom Ruparjem in predstavniki gasilcev ter civilne zaščite ogledal predsednik vlade Marjan Šarec. Vse sodelujoče pri gašenju je pohvalil in izrazil zadovoljstvo, da požar ni terjal življenj.
Zagorelo je sinoči ob 20. uri. Prvi gasilci so bili na območju že zgodaj, na srečo so objekt dobro poznali, saj so imeli tam večkrat vaje. Vodja intervencije Blaž Kranjc: »Požar je bil zahteven, bilo je močno sevanje ognja in valil se je gost, črn dim. Hkrati pa objekt ni bil konstrukcijsko varen, tako smo morali gasiti samo od zunaj, pa tudi visok je bil, zato smo morali gašenje izvajati z gasilskimi lestvami s košaro.«
Tamkajšnji prebivalci so bili mnogi zunaj, na poljih in so zaskrbljeno pogledovali proti dimu, ki se je valil naokoli. V bližini je doma tudi poslanka NSI Iva Dimic. »Resnično se je to zgodilo v bližini mojega kraja. Pohvaliti moram gasilce, ki so zelo hitro pogasili in tudi zajezili vodo, da ne bi bila nesreča še večja. Sama sem pogrešala edino to, da niso javnosti obveščali tudi prek vašega radia, pač pa le prek lokalnega radia in spleta.« Ob tem državo tudi poziva, naj pomaga pri sanaciji in morebitnih socialnih stiskah delavce v Fragmatu. Kritična in zaskrbljena je tudi poslušalka Tilka: »Pri nas so alarm sprožili šele okoli 23. ure, kar je velika napaka.«
Prizorišče požara so si že ogledali predstavniki Agencije za okolje, Nacionalnega inštituta za javno zdravje in ekološkega laboratorija civilne zaščite. Slednji večje nevarnosti ni zaznal, vendar podrobnejše analize sledijo. Kot so opozorili v Civilni zaščiti Cerknica, bo dim v zraku prisoten tudi danes. Okoliške prebivalce zato prosijo, da imajo zaprta okna in ne uživajo zelenjave z vrtov oz. to pred zaužitjem temeljito operejo. Vodo naj prekuhavajo v naseljih Cerknica, Dolenja vas, Dolenje Jezero, Goričice, Grahovo, Ivanje selo, Lipsenj, Martinjak, Otok, Podskrajnik, Rakek, Slivice, Unec, Zelše, Žerovnica, Gorenje Jezero in Laze. Župan Marko Rupar ob tem dodaja. »Ja, vodo je treba prekuhavati, pa ne zato, ker bi bila problematična, ampak ker smo morali določene krake zapreti, ker je bil sistem močno obremenjen.«
Lastnik in vodja proizvodnje sta takoj prispela na kraj nesreče, kjer so delavci sprva požar skušali pogasiti sami, a jim to ni uspelo. Vseh delavcev v podjetju je približno 30. Proizvodnja je delovala 24 ur na dan, vse dni v letu. Kaj bo zdaj z delavci? »Bomo videli, nimam odgovora, zaposleni so, pogodbo imajo, dolgoročno pa vam ne znam povedati,« je dejal predstavnik podjetja.
V tem trenutku meritve okolja in pretoka zračnih mas še potekajo, tudi predstavniki uprave za varno hrano so na terenu in so podali priporočila za živali, kar se tiče paše. Jernej Drofenik iz Uprave za varno hrano in varstvo rastlin. »Danes bomo vzorčenje zaključili, poslali v laboratorij v Maribor, prve rezultate glede kontaminacije trave in pridelka pričakujemo sredi prihodnjega tedna.«
Do takrat pa velja priporočilo, naj živali ne pasejo na travnatih površinah v okolici in da tudi krme, pokošene po požaru, ne uporabijo, pač pa jo shranijo in počakajo do rezultatov.
Na novinarski konferenci so povedali še, da zaradi fotovoltaične elektrarne na strehi Fragmata, ki je prav tako v celoti pogorela, ni prišlo do onesnaženja s kakšno od strupenih ali rakotvornih snovi. "To je bila težava le za gasilce med gašenjem, vendar smo bili na elektrarno opozorjeni, prav tako smo med požarnimi vajami vadili tudi gašenje na stavbah s tovrstno elektrarno," pa je pojasnil vodja intervencije Blaž Kranjc.
Poveljnik regijskega štaba Civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk pa je povedal še, da bodo ob idealnih vremenskih pogojih s sanacijo požarišča začeli šele po začetku šolskih počitnic, saj bi lahko delce odnašalo v zrak.