Maja MorelaMaja Morela
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

Papež ob prazniku o hvaležnosti za dar evharistije

| 23.06.2019, 15:58 s. Brigita Zelič

V Italiji in v mnogih drugih deželah obhajajo danes slovesni praznik Kristusovega Telesa in Krvi, in ne v četrtek, kot je to bilo pri nas in pri naših severnih sosedah. Zato se je papež Frančišek v opoldanskem nagovoru podanem z okna apostolske palače v Vatikanu oprl na znani evangeljski odlomek, ki govori o Jezusovi pomnožitvi kruha na obrežju Galilejskega jezera.

V opoldanskem nagovoru je papež Frančišek približal dogodek, o katerem govorijo vsi štirje evangelisti. Potem, ko je Jezus ozdravljal in govoril več tisoč ljudem, se je začelo mračiti. Učenci so mu svetovali, naj odpošlje množico, da si ljudje priskrbijo živež in prenočišče. Tudi učenci so bili utrujeni in ko jim je Jezus naročil, naj kar oni nahranijo množico, tega niso razumeli in so se morda celo jezili, saj so imeli samo pet hlebov kruha in dve ribi.

»Jezus povabi pa svoje učence k resničnemu spreobrnjenju od logike, kjer naj vsakdo poskrbi zase, do logike medsebojne podelitve tako, da začnemo s tistim malo, kar nam Božja previdnost daje na razpolago. In takoj dokaže, da mu je povsem jasno, kaj hoče narediti.«

Jezusu se lačna množica smili in ko je razporejena v skupine začne lomiti kruh in deliti ribe ter dajati apostolom, da so razdelili med ljudi, dokler se niso vsi do sitega najedli.

»To izjemno čudežno dejanje ni samo eno od velikih dejanj Jezusovega javnega delovanje, temveč kaže vnaprej na tisto, kar sledi na koncu in sicer ponavzočenje njegovega daritve življenja, evharistije, ki je vidno znamenje njegovega Telesa in njegove Krvi darovane za odrešenje sveta. Evharistija je povzetek vsega Jezusovega zemeljskega življenja, ki je bilo eno samo dejanje ljubezni do Boga in do bratov in sester.«

Ob koncu opoldanskega nagovora je papež Frančišek povabil, naj evharistijo, ki je Jezusov čudoviti dar, prejemamo s hvaležnostjo in ne pasivno iz navade. Vsakokrat ko gremo k obhajilu, moramo obnoviti naš »amen« Kristusovemu telesu. In ta »amen« naj prihaja iz srca, iz prepričanja, saj prihaja k nam živi Jezus, ki nam daje moč za življenje. Po molitvi Angel Gospodov in blagoslovu je sveti oče spomnil na včerajšnjo beatifikacijo v Španiji 14 mučenk iz Frančiškanskega reda Brezmadežnega spočetja.

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...