Danes zaprisegli novi pomožni policisti
Policisti na pomoč
| 20.05.2019, 16:03 Tanja Dominko
Da v policijskih vrstah vlada nezadovoljstvo, je znano že dalj časa. Policisti se soočajo s preobremenjenostjo in preskromnim plačilom za opravljeno delo, migrantska kriza pa je razmere še zaostrila. Danes so se vrstam pridružili novi pomožni policisti, skupaj jih je tako že 476.
V petek je bilo pestro, žogico so si podajali sindikat, ministrstvo in premier, v nadaljevanju navajamo samo nekaj ključnih poudarkov. V Sindikatu policistov Slovenije so znova opozorili na slabo kadrovsko situacijo v policiji. Predsednik sindikata Kristjan Mlekuš je ob tem dejal: »Ta država mora nekaj narediti, da zaustavi negativni kadrovski trend v policiji. Da v enotah manjka 30 odstotkov ljudi, je zgovorno samo po sebi.«
Poudaril je, da so policisti preobremenjeni, sodelovanje z vojaki pri nadzoru meje je sicer dobrodošlo, toda dela ni dosti manj, saj mora vse zajete ilegalne migrante obravnavati policija. V sindikatu se tudi sprašujejo, kako se bo zagotovilo policiste, ki bi delovali v mešanih patruljah z italijansko policijo na meji z Italijo. Generalna direktorica policije Tatjana Bobnar ni tako pesimistična, poudarja, da se kadrovska slika obrača v pozitivno smer. »Obračamo trend navzgor, tudi v letošnjem letu se je več policistov na novo zaposlilo, kot pa jo je zapustilo. Tudi stavkovni sporazum, ki je bil podpisan, je vendarle na poti k izboljšanju razmer. Pred nami je še ureditev kariernega sistema.«
Danes so sicer v Tacnu zaprisegli pomožni policisti, 25 jih je v tej peti generaciji. Bodo tudi ti v pomoč pri obravnavi migrantov? Bobnarjeva je v govoru na slovesnosti že namignila v to smer.
»Trenutna situacija je taka, da je pomoč pomožnih policistov na zunanji schengenski meji neprecenljiva. Obstaja velika verjetnost, da nam boste morali tudi sami že v kratkem priskočiti na pomoč pri urejanju nezakonitih migracij.«
Sindikat policistov je sicer v petek napovedal tožbo zaradi izplačil iz projekta varovanja schengenske meje in vključenosti stroškov delodajalca v znesek 15 milijonov evrov, kolikor so jih predvideli s stavkovnim sporazumom. V nasprotju z ministrstvom namreč menijo, da bi za te stroške morali zagotoviti dodatna sredstva. Napovedali so tudi stopnjevanje sindikalnih aktivnosti. Prav nič v tolažbo jim ni bila izjava premiera Marjana Šarca, ki je sprva dejal, da policistov ne more voditi sindikat, nato pa v petkovih Odmevih dodal, da se v vsakem poklicu, tako policiji kot v politiki, najde kdo, ki ni v čast poklicu.
Generalna direktorica policije ob rob dogajanju pravi: »Medijski diskurz ni pravo polje za reševanje problemov. Ti se rešujejo v dialogu, za mizo, z argumenti in usmerjeni k rešitvam. Oba sindikata vesta, da podpiram prizadevanja za izboljšanje položaja slovenskih policistov. Diskurz mora biti dostojen.« In poudarila, da mora biti pravilo komunikacije razumevanje.