V cerkvi sv. Janeza Krstnika v Bohinju
Nedelja turizma: "Jezus, amen, aleluja" razumejo tudi tujci
| 26.05.2019, 08:22 Rok Mihevc
Danes je nedelja turizma, ki predstavlja lepo priložnost, da se te dejavnosti zavemo kot posamezniki in Cerkev. V Sloveniji poleg že znanih lepot in destinacij pomembno vlogo igra tudi verski turizem. Kako se v tem znajdeta župniji Portorož in Srednja vas v Bohinju, smo vprašali tamkajšnja župnika.
Turisti bogatijo bogoslužje
Župnija Portorož-Lucija obsega del obale Piranskega zaliva, območje strnjenega naselja in hotelskih kompleksov od meje z Lucijo proti Piranu do Bernardina in do Belega Križa. Predvsem v poletnem času je tako veliko ljudi, kar pa se pozna tudi pri nedeljskih svetih mašah, je za naš radio povedal župnik Vinko Paljk. Pravi, da turisti od drugod lahko obogatijo bogoslužje, tako številčno kot duhovno. »To občutje, da smo različni. Je pa različno od obdobja in skoraj ni nedeljskega bogoslužja, da ne bi bilo tudi kakšnega turista, oz. vernika od drugod.«
Urniki svetih maš tudi v vseh hotelih
Temu primerno v poletnem času tudi premaknejo večerno mašo na kasnejšo uro. »In to turisti v glavnem vedo, ker so ti urniki v vseh hotelih. Ko se spremeni urnik, opozorim na recepciji. Če je večja skupina turistov ali pride avtobus turistov, če želijo mašo, jo imajo, bodisi imajo duhovnika s seboj, ali pa mi poskrbimo za mašo.«
»Jezus, amen, aleluja« razumejo tudi tujci
Kot pravi župnik Paljk, se trudi pri sveti maši poskrbeti tudi za tujce. »Poskušam kakšno besedo spregovoriti v italijanščini in nemščini pri uvodu in pridigi, da se ti verniki počutijo bolj domače. Prihajajo pa tudi taki, ko ne znam niti malo njihovega jezika, ampak po bogoslužju rečejo, kako je bilo lepo. Imaš občutek, da so vse razumeli, čeprav so slišali samo besedo »Jezus« ali »amen«, »aleluja«, pa so razumeli in so se počutili del skupnosti.«
Zaradi turizma več dejavnosti za farane v jesensko-zimskem času
Tudi v župniji Srednja vas v Bohinju imajo veliko opravka s turizmom, zato se to pozna tudi pri njihovih dejavnostih, pravi župnik Martin Golob. »Tako nekateri težko pridejo k sveti maši v nedeljo. Delo v turizmu je pač od zore do mraka, ves čas moraš biti na razpolago. Moji farani morajo kar veliko delati v poletnem času, zato pa imamo jeseni in pozimi več dejavnosti za skupine in starše. Tudi poleti imamo verouk, vsak ponedeljek in sem lahko na tak način v stiku z družinami in otroki.«
Turizem priložnost za evangelizacijo tako turistov kot faranov
Župnija se z urnikom maš prilagodi vernikom, ki pridejo od drugod. Tudi planincem, ko je julija in avgusta ob 16. uri maša na planini Uskovnica. »Tako da je lahko ob pravem času na dosegu roke duhovna okrepitev za goste, ki pridejo v Bohinj počitnikovat.« Kot še pravi župnik Golob, pa turizem ni samo priložnost za evangelizacijo turistov, ampak tudi njegovih faranov. »Sploh, ko pridejo kakšni Poljaki, ki tako lepo pristopijo k svetemu obhajilu. Priložnost je tudi, ko se jaz kot župnik srečujem s skupinami celega sveta in jim razlagam o freskah in umetnosti sakralnega objekta. Imajo zraven še majhno verouka, če lahko tako rečem, ne da bi oni to vedeli. Še celo z veseljem pridejo in zelo navdušeni odidejo.«