Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu
Boštjan M. Zupančič: za Slovenijo Evropsko sodišče dragoceno
Slovenija | 23.02.2019, 10:00 Tanja Dominko
Evropsko sodišče za človekove pravice je sodišče Sveta Evrope, jurisdikcijo ima nad državami članicami, to je skupno neverjetnih 830 milijonov ljudi. Kakšna bo njegova prihodnja vloga, je vprašanje, ki si ga mnogi zastavljajo. Sodnik iz Slovenije je bil vrsto let Boštjan M. Zupančič, njegov mandat se je začel leta 1998, končal pa leta 2015. Sam pravi, da je prihodnja vloga sodišča odvisna od posameznih držav in ugleda sodišča ter tudi samih sodb, katerih kvaliteta pa z leti pada.
Boštjan M. Zupančič je o Evropskem sodišču za človekove pravice pred kratkim izdal knjigo v francoščini, ki obsega kar 400 strani, za Radio Ognjišče pa je na kratko dejal: »Človekove pravice niso tisto, kar piše v konvenciji, ampak tisto, kar plasira Evropsko sodišče. So pa različni vidiki. Denimo pri splavu se glede pravice do življenja nerojenega otroka sodišče ni nikoli izjasnilo.« Po njegovem mnenju je srhljivo, kako se splav širi, v ZDA se celo pojavlja ves čas nosečnosti.
O prihodnosti sodišča pa Boštjan M. Zupančič navede izjavo latvijske sodnice Inete Ziemele, da je prihodnost na kocki. »Rekla je celo, da ga čez deset let ne bo.« Ta doba je sicer že skoraj minila, ampak nekdanji sodnik tega sodišča problematizira dejstvo, da kvaliteta odločanja pada. »Sodbe ne pišejo sodniki, ampak jih pišejo pravniki, ki so popolnoma neodvisni od sodnikov, odvisni pa so od Sveta Evrope. Kvaliteta odločb je tako odvisna od teh 360 pravnikov, in je velika razlika, če so Ciprčani, Rusi, Azerbajdžanci. Kvaliteta sodb je bila na začetku sodišča zelo visoka, če pade, postane sodišče irelevantno in dogajalo se bo, da bodo posamezne države odstopile.«
S Slovenijo strasbourško sodišče zadnja leta ni imelo malo dela. Veliko sodb je razveljavljenih, odškodnin dosojenih, za našo državo je to sodišče po besedah Zupančiča zelo dragoceno.