Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Profesorja Justina Stanovnika na zadnjo pot pospremili številni prijatelji, profesorji in politiki

Slovenija | 05.02.2019, 09:12

Ob pesmi »Rož, Podjuna, Zila« so včeraj na Ljubljanskih Žalah k zadnjemu počitku položili nestorja Nove Slovenske zaveze, profesorja Justina Stanovnika. O njegovi zapuščini so spregovorili predsednik omenjenega društva, urednik Zaveze in nadškof Anton Stres. Vsi so podčrtali jasnost besed pokojnika, ki so brez olepševanja opozarjale na tragedijo medvojnega in povojnega dogajanja.

Skoraj dvajset duhovnikov na čelu z nadškofom Antonom Stresom je v sprevodu od kapele sv. Nikolaja pospremilo profesorja Stanovnika v cerkev Vseh svetih. Za krsto so stopali domači, prijatelji in številni člani Nove Slovenske zaveze, Študijskega centra za narodno spravo, politiki in profesorji, med njimi Tamara Grieser Pečar, Andreja Valič Zver, Janez Janša, Ljudmila Novak in Žiga Turk.

Nadškof Stres je spomnil, da je bilo profesorju Stanovniku večji del življenja onemogočeno, da bi spregovoril resnico o nekdanjem sistemu, ki jo je poimenoval »tragedija«. To je lahko storil šele po demokratizaciji. »Ker so očitno skozi dolga desetletja, kakih 45 let prisilnega molka, dozorela v njem poglobljena spoznanja o svobodi izražanja, brez katere ni demokracije in ki nam jo zopet skušajo omejiti, so različni ljudje smeli končno spregovoriti o tem, kar se je dogajalo med vojno in po njej.«

Kot je še poudaril nadškof Stres, so v raznovrstnosti besed in ocenah med in povojnega dogajanja besede pokojnega Stanovnika vedno izstopale kot nekaj posebnega. Nadškof je to imenoval »dodana vrednost«. »Ta dodana vrednost je prihajala namreč iz njegove krščanske zakladnice. Njegovo razumevanja tega, kar se je dogajalo pred desetletji in kar se tako ali drugače dogaja še marsikdaj danes, gre vedno pod površinski videz v globino.«

Zbrani na pogrebu
Zbrani na pogrebu © ARO

Nadškof Anton Stres med pridigo
Nadškof Anton Stres med pridigo © p. Ivan Rampre/RV

Lenart Rihar
Lenart Rihar © p. Ivan Rampre/RV

Dolgoletnemu uredniku Zaveze profesorju Stanovniku se je za vse storjeno zahvalil njegov naslednik Lenart Rihar. »Ko ste pred šestimi leti odložili uredniško delo, je izšlo še 24 številk Zaveze in nikoli, nikoli se niste z najmanjšim namigom obregnili ob nič. Z brezmejnim zaupanjem in hvaležnostjo ste izražali podporo. Dragi gospod Justin, ne pozabite na nas, na Slovenijo in Evropo, ki ste jima posvečali toliko skrbi in ki stopata v negotovo prihodnost!

Peter Sušnik
Peter Sušnik © p. Ivan Rampre/RV

Ker je bil profesor Justin Stanovnik nestor Nove Slovenske zaveze, je v imenu te spregovoril predsednik Peter Sušnik. »Pokojni profesor Stanovnik je iskal, a žal nikoli našel odgovore na temeljna vprašanja o zlu, ki se je porodil v ljudeh zaradi pripadnosti utopični ideji. Spodbujal nas je, da bi na znanstveni ravni, v svetovnem prostoru proučevali nastanek in razvoj boljševizma, saj bi vedenje o tem olajšalo tudi neizogiben spopad med zahodno, judovsko, krščansko, grško civilizacijo in boljševizmom, ki v samem bistvu nasprotuje Bogu in božjemu ter postavlja človeka nad sočloveka.«

Profesor Justin Stanovnik je umrl 27. februarja v 91-tem letu starosti.

Grob pokojnega Justina Stanovnika
Grob pokojnega Justina Stanovnika © p. Ivan Rampre/RV

Foto in avdio: p. Ivan Rampre/Vatican news

Slovenija, Radijski utrip, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...