Radio Ognjišče
Jure PavšekJure Pavšek
Marko ZupanMarko Zupan
Marcel KrekMarcel Krek

Kristjani v Pakistanu in Egiptu božič v duhu dialoga

Svet Marjana Debevec

Pred božičem se še posebej spominjamo kristjanov, ki bodo božič obhajali v negotovosti in pomanjkanju. V Pakistanu, kjer so kristjani zaradi spornega zakona o bogokletju še vedno preganjani, si kljub temu prizadevajo za spravo in dialog z vsemi verstvi. Podobno se dogaja v Egiptu.

Škof iz škofije Hyderabad v Pakistanu je povedal, da se bogoslužij za božič udeležijo tudi muslimani in hindujci. Škofovska komisija za medverski dialog in ekumenizem pa je pripravila srečanje študentov katoliških in islamskih šol. P. Francis Nadeem je zbranim zaželel, naj bodo glasniki miru, skladnosti in medsebojnega sprejemanja.

Nadškof Shaw se je medtem udeležil praznovanja, ki so ga pripravili muslimani. Zatrdil je, da v njegovi mladosti ni še bilo diskriminacije. Zato je zbrane povabil z besedami angela ob Jezusovem rojstvu, naj povsod prinašajo mir.

V preteklih dneh pa se je več kot 150 krščanskih, hindujskih in muslimanskih voditeljev zbralo v Centru miru na medverskem srečanju, ki ga je pripravil dominikanec p. James Channan. V nagovoru je poudaril, da je mir dar Boga med nami, ki prihaja na svet. »Mi kristjani smo poklicani biti roke in oči Kristusa tukaj v Pakistanu in po vsem svetu. V Pakistanu smo, da bi gradili mir in skladnost«, je še dejal p. Channan.

Pričevanje dialoga prihaja tudi iz Egipta, kjer so v kulturnem jezuitskem centru pripravili koncert božičnih pesmi v arabščini, udeležili pa so se ga tudi mnogi muslimani. Vodja programov omenjenega jezuitskega centra Sami Creta, ki je študiral na univerzi Sophia v Loppianu v Italiji, je povedal, da se isti mladi udeležijo tudi slovesnosti ob koncu meseca ramadan. V lepoti in umetnosti namreč najdejo skupni jezik. Pot do resničnega dialoga pa je po Cretovih besedah še vedno dolga.

Seveda je med ljudmi še vedno prisoten strah tudi pred atentati skrajnežev, kot se je zgodilo na cvetno nedeljo leta 2017. Po drugi strani pa je v njih močnejša vera, ki jih spodbuja, da za božič napolnijo vse cerkve.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež

VIDEOTEKA

  • Beseda je zakon! (photo: ARO) Beseda je zakon! (photo: ARO)

    Poznaš pogoste napake v medijskem govoru?

    Medijski govor je od nastanka radia in potem razvoja televizije imel velik, lahko rečemo največji vpliv na oblikovanje pravorečja. Slovenski radio se je začel pred skoraj 100 leti, in sicer leta ...

    Avdio player - naslovnica