Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Znanstveniki po svetu širijo Slovenijo

Slovenija | 27.12.2018, 16:01 Tanja Dominko

Predsednik države Borut Pahor je v predsedniški palači včeraj sprejel več kot 150 slovenskih študentov, znanstvenikov, raziskovalcev in predavateljev, ki delujejo v tujini. Srečanje je potekalo v sodelovanju z Društvom v tujini izobraženih Slovencev VTIS že šesto leto zapored, so sporočili iz urada predsednika.

»Veseli smo bili sprejema in pripravljenosti države, da želi sprejeti Slovence, ki delamo po svetu na znanstvenem področju, še posebej smo bili veseli, da je bil dobro sprejet naš poudarek, da si želimo graditi skupnost, kjer je bistvena akademska odličnost, izgradnja značaja in vračanje v smislu služenju skupnosti,« je dejal eden od gostov pri predsedniku dr. p. Peter Rožič.

Predsednik države je v nagovoru izrazil hvaležnost, da lahko gosti toliko uglednih mladih ljudi. Vsem je zaželel srečno vrnitev na delovno mesto ali študij in da se potem nekoč tudi dokončno vrnejo nazaj v Slovenijo.

In kako so sprejeli to povabilo? Dr. Rožič je v pogovoru za naš radio takole odgovoril. »Povabilo je pomembno, ampak se moramo zavedati, da smo mi vsi povabljeni, da ne samo, da se vračamo, ampak da širimo Slovenijo, da širimo meje in da Slovenijo naredimo za ves svet. KO vidimo toliko sposobnih in uspešnih Slovencev po vsem svetu, lahko s tem kapitalom naredimo veliko, četudi smo kot država majhni. Lahko smo ponosni, da Slovenci, da smo toliko dosegli in da še bomo

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija je na srečanju prejela tudi nagrado VTIS leta 2018. Soustanovitelj fundacije, ki si prizadeva za izmenjavo študentov po svetu, je prav p. Peter Rožič, ki o tem, koliko Slovencev povezujejo, pravi: »Samo v letošnjem letu smo nagradili 30 študentov, mnogo jih je odšlo v ZDA, Veliko Britanijo, Kanado, Novo Zelandijo in Avstralijo in se potem vrnilo z dobrimi izkušnjami, mnogo pa jih je tudi prišlo v Slovenijo, iz Amerike, Argentine, Danske. V petih letih, odkar obstajamo, smo omogočili vrhunsko znanstveno delo približno 50 študentom. Da ne govorimo o povezavah med profesorji in tistimi, ki so se preprosto navdušili nad Slovenijo, skupaj delamo raziskave in obelodanimo slovenski doprinos svetovni znanosti. S kakovostjo znanja in raziskovanja se lahko kosamo z vsemi narodi na svetu.«

Potekal pa je tudi pogovor o življenju z umetno inteligenco, v katerem so sodelovali raziskovalka na Univerzi Stanford Marinka Žitnik, izredni profesor na Univerzi Stanford Jure Leskovec in profesorja s Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani Blaž Zupan in Danijel Skočaj. V pogovoru je sodeloval tudi prvi predsednik SLAIS (Slovenian Artificial Inteligence Society) Ivan Bratko.

 

 

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...