Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Znanstveniki po svetu širijo Slovenijo

Slovenija | 27.12.2018, 16:01 Tanja Dominko

Predsednik države Borut Pahor je v predsedniški palači včeraj sprejel več kot 150 slovenskih študentov, znanstvenikov, raziskovalcev in predavateljev, ki delujejo v tujini. Srečanje je potekalo v sodelovanju z Društvom v tujini izobraženih Slovencev VTIS že šesto leto zapored, so sporočili iz urada predsednika.

»Veseli smo bili sprejema in pripravljenosti države, da želi sprejeti Slovence, ki delamo po svetu na znanstvenem področju, še posebej smo bili veseli, da je bil dobro sprejet naš poudarek, da si želimo graditi skupnost, kjer je bistvena akademska odličnost, izgradnja značaja in vračanje v smislu služenju skupnosti,« je dejal eden od gostov pri predsedniku dr. p. Peter Rožič.

Predsednik države je v nagovoru izrazil hvaležnost, da lahko gosti toliko uglednih mladih ljudi. Vsem je zaželel srečno vrnitev na delovno mesto ali študij in da se potem nekoč tudi dokončno vrnejo nazaj v Slovenijo.

In kako so sprejeli to povabilo? Dr. Rožič je v pogovoru za naš radio takole odgovoril. »Povabilo je pomembno, ampak se moramo zavedati, da smo mi vsi povabljeni, da ne samo, da se vračamo, ampak da širimo Slovenijo, da širimo meje in da Slovenijo naredimo za ves svet. KO vidimo toliko sposobnih in uspešnih Slovencev po vsem svetu, lahko s tem kapitalom naredimo veliko, četudi smo kot država majhni. Lahko smo ponosni, da Slovenci, da smo toliko dosegli in da še bomo

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija je na srečanju prejela tudi nagrado VTIS leta 2018. Soustanovitelj fundacije, ki si prizadeva za izmenjavo študentov po svetu, je prav p. Peter Rožič, ki o tem, koliko Slovencev povezujejo, pravi: »Samo v letošnjem letu smo nagradili 30 študentov, mnogo jih je odšlo v ZDA, Veliko Britanijo, Kanado, Novo Zelandijo in Avstralijo in se potem vrnilo z dobrimi izkušnjami, mnogo pa jih je tudi prišlo v Slovenijo, iz Amerike, Argentine, Danske. V petih letih, odkar obstajamo, smo omogočili vrhunsko znanstveno delo približno 50 študentom. Da ne govorimo o povezavah med profesorji in tistimi, ki so se preprosto navdušili nad Slovenijo, skupaj delamo raziskave in obelodanimo slovenski doprinos svetovni znanosti. S kakovostjo znanja in raziskovanja se lahko kosamo z vsemi narodi na svetu.«

Potekal pa je tudi pogovor o življenju z umetno inteligenco, v katerem so sodelovali raziskovalka na Univerzi Stanford Marinka Žitnik, izredni profesor na Univerzi Stanford Jure Leskovec in profesorja s Fakultete za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani Blaž Zupan in Danijel Skočaj. V pogovoru je sodeloval tudi prvi predsednik SLAIS (Slovenian Artificial Inteligence Society) Ivan Bratko.

 

 

Slovenija, Politika
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...