Utrinki Jadranskega udara 2016.
Praznično tudi na vojaških misijah v tujini
Cerkev na Slovenskem | 24.12.2018, 11:04 Andrej Šinko
Številni zaposleni v vojski, policiji, zdravstvu in drugih dežurnih službah bodo prihajajoče praznike preživeli na delovnem mestu. Ločeno od družine pa bodo božič praznovali tudi oskrbovanci domov za starejše, hospitalizirani v bolnišnicah in zaporniki.
Na mednarodnih misijah je približno 350 slovenskih vojakov, od teh jih je več kot dve tretjini na Kosovu, približno 50 pa v Latviji, prisotni so tudi v več drugih državah. Omenjeni vojaki bodo božič praznovali ločeni od družine, kljub temu pa se tam trudijo ustvariti praznično vzdušje. Pri tem jim pomagajo duhovniki, ki v Slovenski vojski delujejo v sklopu Vojaškega vikariata. Na Kosovu je celotni čas misije prisoten pater Vito Muhič, Latvijo je v teh dneh obiskal kaplan Matjaž Muršič Klinar, Libanon pa Milan Pregelj.
Slednji je pojasnil, da so v njegovi bazi v Libanonu nastanjeni pripadniki približno dvajsetih vojska, neposredno praznovanje božiča pa so začeli s postavljanjem jaslic in božičnega drevesa. Pregelj je med vojake ponesel tudi Lučko miru. »Na sveti večer bo v bazi skupna polnočna maša, ki jo bosta darovala slovenski in italijanski vojaški kaplan. Sodelovanje bo v več jezikih. Praznovanju božiča pa bodo pridružili tudi spomin na domovino in državo. Dan samostojnosti in enotnosti bodo obeležili s proslavo v ožjem krogu in skromnejšo pogostitvijo,« je pojasnila pastoralna asistentka Vojaškega vikariata Silvestra Sadar. Ob tem je dodala, da so božično vzdušje s pesmijo in dobrimi mislimi ponesli tudi med vojake v slovenskih vojašnicah.
Praznično bo tudi v bolnišnicah in domovih za ostarele
Praznično vzdušje, kolikor se le da, pa poskušajo ustvariti tudi zaposleni v bolnišnicah in domovih za ostarele. V bolnišničnih kapelah so v teh dneh svete maše, bolniki pa so še bolj veseli obiskov kot druge dni. Nekoliko bolj živahno je v domovih za ostarele. Direktor Doma sv. Jožefa v Celju Jože Planinšek je pojasnil, da se trudijo z različnimi dejavnosti, tudi s peko piškotov, ustvariti domačnost in povezanost, da njihovi stanovalci ne bi čutili samote. V preteklih dneh so okrasili cerkev in dom, povezala pa jih je tudi devetdnevnica. V teh dneh je tudi več obiskov. »In zato je čutiti en tak utrip, ki veliko pripomore k temu, da se dejansko ljudje lažje počutijo doma, sredi življenja in pa povezane med seboj,« pravi Planinšek. Oskrbovanci doma se bodo tudi danes in jutri združili tudi pri sveti maši.
Kako bodo praznovali v zaporih?
V teh dneh je praznično tudi v zaporih. Duhovnik Robert Friškovec je poudaril, da je v Sloveniji 14 zaporov, kjer obhajajo svete maše ob prazniku. Pojasnil je, da včasih pridejo k sveti maši tudi osebe, ki ne poznajo božiča. »In zato je to tak poseben izziv, da se jih nagovarja z vsebino, s sporočilom, ki ga prinaša praznik.« Dodal je, da je da zaprte osebe brez dovoljenja za izhod trpijo, ker ne morejo preživeti prazničnega časa s svojo družino. »Mnogi imajo v svojih mislih spomine, ko so bili z družino, spomine raznih običajev, ki so jih obhajali, kdaj tudi kot otroci. Kar se meni zdi pomembno je, da jim pustim prostor, da o tem spregovorijo, da so slišani in da je to ena priložnost, da se išče oblike povezanosti, ki so možne,« pojasnjuje Friškovec, ki ob tem omenja zlasti molitveno povezanost z družino.