Vrh EU potrdil dogovor o brexitu
Evropska Unija | 25.11.2018, 17:21 Petra Stopar
Voditelji 27 članic Evropske unije so potrdili ločitveni sporazum z Združenim kraljestvom in politično izjavo o odnosih po brexitu. Sporazum ureja pravice državljanov, finančno poravnavo in mejo na irskem otoku ter prehodno obdobje, ki naj bi trajalo do konca leta 2020, a ga bo mogoče podaljšati za največ dve leti. Ob tem so voditelji pozvali Evropsko komisijo, Evropski parlament in Svet, naj storijo vse potrebno, da bo sporazum lahko začel veljati 30. marca naslednje leto, ko je predviden datum izstopa Otoka iz povezave.
V Bruslju danes kljub napredku v postopku izstopa ene od najpomembnejših partneric v EU ni bilo veselo. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je po potrditvi dogovora o brexitu povedal, da je ločitev žalostna stvar in da najtežje delo šele prihaja, zato je apeliral na britanske poslance: »Britanskemu parlamentu, ki mora še potrditi ta dogovor, sporočam, da je to najboljši možen dogovor za Veliko Britanijo, za Evropo – to je edini možen dogovor.«
Zato pa tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk noče ugibati o tem, kaj se bo zgodilo, če dogovora ne bo potrdil britanski parlament, na katerem je največja odgovornost za prihodnost brexita. Eno pa je po Tuskovih besedah gotovo: »Ostali bomo prijatelji do konca dni in še dan potem.«
Premierka Theresa May je Britance v pismu pozvala k podpori dogovoru, o katerem se je pogodila z Brusljem. Sporazum po njeni oceni obljublja svetlejšo prihodnost Veliki Britaniji, izstop pa bo trenutek obnove in sprave celotne države. Ko bo brexit mimo, se bo britanska vlada končno lahko posvetila vprašanjem, kot so gospodarstvo, zdravstvo in gradnja domov, je še zatrdila Mayjeva. V nagovoru državljanom je med področji, o katerih bo po brexitu odločala Velika Britanija sama, omenila zakone: »To ne pomeni le povrnitve nadzora nad zakoni, nad katerimi zdaj bedi Bruselj, ampak tudi konec jurisdikcije Evropskega sodišča pri nas. Pisali bomo svoje zakone skupaj z demokratično izvoljenimi politiki, zakone pa bodo ščitila britanska sodišča. To prinaša ta dogovor in to je v našem nacionalnem interesu.«
Na vrhu voditeljev se je mudil tudi slovenski premier Marjan Šarec, ki je pohvalil delo glavnega pogajalca Evropske unije Michela Barnierja, čeprav tudi po njegovih besedah danes ni razloga za veselje. Pozdravlja pa, da so voditelji EU s potrditvijo sporazuma prispevali k temu, da bodo negativne posledice izhoda manjše. Šarec upa, da bo tudi britanska stran v prihodnjih tednih in mesecih ravnala preudarno.