Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Papež na nedeljo Kristusa, Kralja o Božjem kraljestvu

Papež in Sveti sedež | 25.11.2018, 17:17 Petra Stopar

Z nedeljo Kristusa, Kralja se je sklenilo bogoslužno leto v Katoliški Cerkvi. To nas po besedah papeža Frančiška spominja, da življenje stvarstva ne napreduje slučajno, temveč gre proti končnemu cilju, dokončnemu razodetju Kristusa, Gospoda zgodovine in vsega stvarstva. Zaključek zgodovine bo njegovo večno kraljestvo.

Kljub deževnemu dopoldnevu je Trg sv. Petra v Vatikanu danes znova dodobra zasedla pisana množica, v kateri so bili številni pevski zbori, ki so v Vatikan prišli na svoj tretji mednarodni kongres. Papež Frančišek se jim je po molitvi in blagoslovu posebej zahvalil za njihovo dragoceno sodelovanje v bogoslužju in pri evangelizaciji. Tudi udeležencem kongresa o rodnosti, ki ga je sklicala katoliška univerza Srca Jezusovega, je namenil poseben pozdrav. Z žalostjo pa se je spomnil ukrajinskega Holodomora ob včerajšnji komemoraciji obletnice poboja milijonov ljudi s strani sovjetskega režima. Poudaril je, naj bo rana preteklosti opozorilo vsem, da se kaj podobnega ne bi nikoli več zgodilo.

Papež Frančišek je ob začetku opoldanskega nagovora dejal, da slovesni praznik Kristusa Kralja vesoljstva spominja, da je vse, kar obstoja, usmerjeno h končnemu cilju. Takrat bo nastopilo Kristusovo večno kraljevanje. Pojasnil je: »Jezus želi, da bi razumeli, da je nad politično oblastjo neka druga mnogo večja oblast, ki je ni mogoče doseči s človeškimi sredstvi. Na svet je prišel, da bi izvajal to oblast, ki je ljubezen in da bi pričeval za resnico. Gre za Božjo resnico, ki je konec koncev bistvo evangeljskega sporočila: Bog je ljubezen. Na svetu hoče postaviti svoje kraljestvo ljubezni, pravičnosti in miru. In to je kraljestvo, v katerem je Jezus kralj in se razteza vse do konca časov. Zgodovina nas uči, da so kraljestva, ki temeljijo na orožju in prevladi, krhka in slej ko prej propadejo. Božje kraljestvo pa temelji na njegovi ljubezni in je ukoreninjeno v srcih. Kdor ga sprejme, mu podeli mir, svobodo in polnost življenja.«

Papež Frančišek je v povzetku znova zatrdil, da si vsi mi želimo mir, svobodo in polnost življenja. Po njegovih besedah nas Jezus prav danes prosi, naj mu dovolimo postati naš kralj. On je kralj, ki nas je s svojo besedo, zgledom in življenjem darovanim na križu, rešil smrti. Zbeganemu človeku kaže pot, prinaša novo luč življenju, ki je zaznamovano z dvomom, strahom in vsakdanjimi preizkušnjami. Ob tem pa ne smemo pozabiti, je še dejal, da Jezusovo kraljestvo ni od tega sveta. On bo lahko dal nov smisel našemu življenju samo pod pogojem, če ne bomo sledili posvetni miselnosti.

Nagovor je sveti oče sklenil s prošnjo k Devici Mariji, naj nam pomaga sprejeti Jezusa za kralja našega življenja in širiti njegovo kraljestvo s pričevanjem resnice in ljubezni.

Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...