Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
Ukrajina, vojna, revščina (foto: Pixabay)
Ukrajina, vojna, revščina

Dr. Maver: Krvava drama na vzhodu Ukrajine še ni končana

Svet | 10.11.2018, 11:54

Različne spominske slovesnosti, ki se vrstijo ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne, ne minejo brez poudarjanja pomena miru. Medtem ko je ta dobrina za marsikoga na stari celini samoumevna, za zdaj ostaja le velika želja prebivalcev vzhodne Ukrajine, kjer napetosti ne poležejo. Da smo na ta spor kar pozabili, ugotavlja politični analitik in publicist dr. Aleš Maver.

V regijah Lugansk in Doneck na vzhodu Ukrajine je zavrelo leta 2014 po strmoglavljenju predsednika države Viktorja Janukoviča. Ko si je Rusija priključila polotok Krim, se je nasilje le še stopnjevalo. Po ocenah Združenih narodov je kriza do zdaj zahtevala že več kot 10.000 žrtev. Kijev in Moskva sta v leta 2015 sprejetem sporazumu v Minsku v Belorusiji med drugim obljubili trajno prekinitev ognja, a rožljanje orožja kar ne potihne. "To je eden tistih konfliktov, ki je v začetku še zbudil nekaj pozornosti med nami, a je po izbruhu begunske in migracijske krize, ki je sovpadla s sklenitvijo sporazuma v Minsku, skoraj popolnoma izginil z naslovnic svetovnih medijev. Danes se skoraj ne zavedamo, da tam divja vojna, sicer veliko nižje intenzivnosti kot v Siriji, a tudi tam vsak dan umirajo ljudje in tej že kar precej krvavi drami ni videti konca," poudarja dr. Maver. Ob tem opozarja na množice, ki so morale zapustiti domove, številni so zbežali na zahod Ukrajine, nemalo se jih je zateklo v sosednje države.

Dr. Maver meni, da preboj za zdaj ni mogoč. Ocenjuje namreč, da je edina pot do rešitve zamenjava oblasti v Kremlju. Tega trenutno ni na vidiku. "Cilj ruske oblasti je, da bi iz ohranitvijo tega kriznega žarišča preprečevala normalizacijo, demokratizacijo in predvsem gospodarsko okrevanje Ukrajine. Moj vtis ob lanskem obisku je bil, da ji to v precejšnji meri uspeva. Želja Ukrajine, da bi osvobodila to ozemlje, namreč povzroča, da veliko ostalih pomembnih težav za ljudi stopa v ozadje." Dr. Maver je prepričan, da Ukrajina prav zaradi dogajanja na svojem vzhodu ne more zadihati s polnimi pljuči. Kot še dodaja, brez pomoči od zunaj ne bo šlo.

Svet, Evropska Unija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.