Se zavedamo nevarnih odpadkov in ali znamo ravnati z njimi?
Slovenija | 17.11.2018, 00:30
Vstopamo v evropski teden zmanjševanja odpadkov. Ena najbolj prepoznavnih akcij osveščanja na tem področju tokrat v ospredje postavlja nevarne odpadke. Po vsej stari celini in tudi širše se bo do prihodnje nedelje zvrstilo 11.400 dogodkov, v Sloveniji približno 70.
V Evropski uniji vsako leto proizvedemo več kot dve milijardi ton in pol odpadkov. Več kot 600 milijonov ton odpadkov bi lahko reciklirali ali znova uporabili, a jih ne. Tako vsako leto med odpadki pristane več kot tretjina virov, kar pomeni, da izgubljamo veliko količino dragocenih virov in proizvajamo veliko preveč odpadkov.
Evropski teden zmanjševanja odpadkov v svojem boju povezuje mrežo javnih ustanov in posameznikov. V Sloveniji ga koordinira Zbornica komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije. Veseli so sodelovanja z ministrstvom za okolje in prostor, tudi drugače je odziv pozitiven. "Prednjačijo osnovne šole, eko šole, nevladne organizacije, komunalna in ostala podjetja … Pričakujem, da se bo v tem tednu po vsej Slovenije odvila neka akcija, ki bo dosegla učinek osveščanja, kako ravnati z nevarnimi odpadki," nam je povedal direktor Sebastijan Zupanc. Prav na nevarne odpadke je namreč osredotočena letošnja akcija. "Z razvojem družbe v gospodinjstva vstopajo odpadki, za katere do včeraj še nismo vedeli, da so nevarni in da lahko škodljivo vplivajo na okolje. Zato skušamo v letošnji akciji opozarjati na vsakdanje nevarne odpadke, ki nastajajo v gospodinjstvu, kako z njimi ravnati in kako se ogniti njihovi uporabi ter spomniti na uporabo sredstev, ki okolju ne bi škodila."
V Sloveniji smo pri preprečevanju nastajanja nevarnih odpadkov na dobri poti, saj smo v primerjavi s preteklimi leti zmanjšali njihovo nastajanje za kar 18 odstotkov. A količina vseeno ostaja velika. Tudi k spremembi odnosa do te problematike nas bodo tako do prihodnje nedelje vabili različni dogodki.