Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Kaj želi doseči Trump z napovedjo odstopa ZDA od jedrske pogodbe z Rusijo?

Svet | 23.10.2018, 17:43

Napovedi, da bi ZDA utegnile odstopiti od pogodbe o jedrskih raketah srednjega dosega z Rusijo, je sledila vrsta odzivov. Med drugim smo lahko slišali, da bi ta korak pomenil resen udarec celotnemu mednarodnemu pravnemu sistemu razoroževanja in nadzoru orožja. Washington se sooča tudi s pozivi k premisleku o morebitnih posledicah. A za zdaj se zdi predsednik svetovne velesile Donald Trump neomajen. Med drugim ugotavlja, da se Moskva ne drži ne duha tega dokumenta ne njegovih določil. Napovedal je celo povečanje zalog jedrskega orožja ZDA, dokler se posamezniki ne bodo spametovali.

Geopolitični analitik dr. Laris Gaiser je v pogovoru za naš radio spomnil na Trumpovo metodo korenčka in palice. Kot je dodal, jo uporablja že ves mandat. "Kamorkoli gre oziroma kamorkoli pošlje svojega državnega sekretarja, vnaprej lansira odprtje nekih novih vprašanj. Ko je prišel na oblast, v Belo hišo, je bila na vrsti Severna Koreja, nato je nadaljeval z Iranom in Sirijo. Zdaj želi očitno razčistiti določene zadeve z Rusijo." Dr. Gaiser je ob tem pojasnil, da oster nastop v Trumpovem jeziku pomeni povabilo k novim pogajanjem. V tem primeru to razume malokdo.

Na nek način gre za signal Evropi, tako dr. Gaiser. "Ta dogovor je bil sklenjen v času hladne vojne, da Evropa ne bi postala del teatra jedrskega spopada. Če bo prišlo do tega, s čemer grozi Trump, ta varnostni sistem pade. Evropi tako sporoča, da se mora pripraviti, da bo lahko varovala samo sebe."

Eden od razlogov za odstop ZDA od pogodbe o jedrskih raketah srednjega dosega z Rusijo naj bi bila Kitajska. To državo Trump vseskozi omenja kot eno tistih, ki igra svojo igro. Dr. Gaiser je prepričan, da je v ozadju želja po skupnem dogovoru vseh treh držav za prihodnje. "Seveda mora vsaka v tem najti lastni interes. A zagotovo v zgodovinskem smislu ni več smiselno imeti dogovora, ki sta ga sklenili le ZDA in Rusija, a ne tudi Kitajska, ki je eden glavnih akterjev za stabilnost ali nestabilnost celotnega svetovnega ravnovesja moči."

Kot je ponovil dr. Gaiser, bi moralo najbolj skrbeti Evropo, če stari sporazum ne bo več veljal in če ne bo prišlo do novega. "Evropa bo izpostavljena zelo veliki grožnji, a nima sredstev, da bi se branila sama."

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...