Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Svet Združenih narodov za človekove pravice o grožnji genocida

Svet | 18.09.2018, 18:15

Konvencija Združenih narodov o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida bo v začetku decembra stara 70 let. Svet Združenih narodov za človekove pravice, ki mu trenutno predseduje Slovenija, je pred kratkim v Ženevi pripravil razpravo o tem dokumentu. Poklicali smo člana Sveta varuhinje človekovih pravic v Sloveniji, duhovnika Sebastijana Valentana. Po njegovih besedah je osrednje sporočilo razprave v Ženevi strnjeno v misli, da je grozljiva poguba genocida ostala grožnja in resničnost tudi v 21. stoletju.

Kot nam je povedal Valentan, je skoraj četrtina članic Združenih narodov odložila pristop h konvenciji, ki je luč sveta ugledala pred skoraj 70 leti. "Po statističnih podatkih je 149 držav pristopilo k tej konvenciji, 45 ga je odložilo, med njimi je 20 afriških držav, 18 azijskih in sedem ameriških."

Ratifikacija konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida je po besedah Valentana stvar moralne obveznosti do celotnega človeštva. "Predstavlja tudi priznanje odgovornosti neke države do svojih državljanov. Z njo država izkaže tudi spoštovanje do žrtev strašnih zločinov. Države, ki še niso ratificirale konvencije, so na poti, da naredijo korak in pokažejo pripravljenost sodelovati z mednarodnimi mehanizmi za zagotavljanje pravičnosti."

V nedavni razpravi v Ženevi je s svojim prispevkom sodelovala tudi naša država. "Delegat je povedal, da Slovenija močno podpira prizadevanja za preprečevanje genocida in ostalih množičnih grozodejstev ter se zavzel za to, da mora prava kultura preprečevanja prevladati kot edini učinkovit način, s katerim se je mogoče izogniti izgubi človeških življenj," je bistvo slovenskega prispevka povzel Valentan.

Svet
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...