Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

FOTO: Poslanke in poslanci o novi ekipi

Slovenija | 13.09.2018, 14:02 Tanja Dominko

V državnem zboru teče razprava pred glasovanjem o ministrski ekipi premiera Marjana Šarca. Ta je v uvodnem govoru med drugim dejal, da so kandidati pripravljeni biti tarča napadov, imeti neprespane noči, se usklajevati, predvsem pa delati za doseganje rezultatov. Po njegovih besedah namreč na koncu šteje samo rezultat.

Premier Marjan Šarec, ki je v svojem govoru predvsem omenjal dosedanje odzive v javnosti, medtem ko je o delu, ki jih čaka, dejal, da gre za veliko nalog. Pri tem je izpostavil področje zdravstva, kjer morajo nujno skrajšati čakalne vrste in pri tem uporabiti vsa sredstva, ki so na razpolago. Omenil je tudi odpravo administrativnih ovir in sodelovanje z gospodarstvom. O delu ministrov na splošno pa: »Najbolj si želim, da bi ta Vlada imela stik z realnostjo, a zato bo odgovoren vsak minister in njegovi uradniki.«

Šarec se je dotaknil tudi očitkov o načrtih na področju davkov in zavrnil navedbe, da bo ta vlada uničila podjetniško pobudo in ustvarila Venezuelo. "Nikoli in nikdar."

Kot je še poudaril, ceni gospodarstvo, a ni želel preveč posegati v javne debate v teh dneh, ker so brezplodne in samo ustvarjajo nemir. Gospodarstvo je želel pomiriti tudi z naslednjo izjavo: »Vladna ekipa, zadolžena za gospodarstvo, je garancija za stabilno gospodarsko okolje, naklonjeno investicijam. Želimo si investicij z visoko dodano vrednostjo, kjer bo poskrbljeno tudi za delavca. Vse ukrepe bomo izvajali v sodelovanju tako z delodajalci kot delojemalci.«

In še: »Javni sektor in gospodarstvo morata delati z roko v roki, ne pa drug drugega zmerjati in gledati z nezaupanjem«.

Spregovoril je tudi o obrambno-varnostnem sistemu in ustavni ureditvi. "Priča smo različnim oblikam hujskanja in postrojem, ki ne sodijo v demokratično ureditev," je dejal Šarec in dodal, da paravojaške strukture niso pravi odgovor na vprašanja varnosti in obrambe države.

Predsednik vlade od novoizvoljenih ministric in ministrov pričakuje sodelovanje, zlasti pa ga pričakuje od njihovih uradnikov.

Z današnjo potrditvijo ministrske ekipe bo po njegovih besedah zaključen dolg in na trenutke zapleten proces oblikovanja 13. slovenske vlade. V parlamentu je nato sledila predstavitev predsednikov odborov na temo zaslišanj posameznih kandidatov, nato pa še predstavitev stališč poslank in poslancev do vladne ekipe.

Poslanci v DZ
Poslanci v DZ © Rok Mihevc

Janša: koalicija šestih strank je nočna mora

Največji kolač po času si je odrezal predsednik SDS Janez Janša, govoril je dobrih 40 minut. Omenil je sumljivo podobno koalicijsko pogodbo, kot jo je zapisala prejšnja vlada, mnogi stavki so identični pri eni in drugi. Problematične so po njegovem začimbe na tej jedi, ki jo kuhajo. »V tej začimbi mi vidimo neko znano filozofijo zla, ki je stara 170 let, izhaja iz nekega dokumenta, v katerem piše, da bo možno ustvariti idealno družbo, kjer bomo vsi enaki, tako, da se razgradi narod, družina, vera, zasebna lastnina in zasebno šolstvo. In iz teh dodatkov h koalicijski pogodbi sekajo natančno ti cilji in so tudi natančno enako obrazloženi, tudi v tistem dokumentu izpred 170 let piše, da bo šlo za osvoboditev človeka. Približno enake fraze se v teh začimbah uporabljajo tukaj.«

Kot je dejal, bo vsak dan, dokler bo vladna koalicija pod vodstvom premierja Marjana Šarca vodila izvršilno oblast, dan izgubljenih priložnosti za Slovenijo. Že sam način sprejemanja odločitev jim bo jemal čas.

»V tem protokolu, koalicijski pogodbi imate predviden en silno zapleten postopek koordinacije za oblikovanje nekih predlogov, se pravi prej, preden sploh potem stvar pride v formalno proceduro. V tem imate še, bom rekel, dodatno koordinacijo predvideno z nadkoalicijsko stranko Levica. Ni pa časovnic zraven. Izračunajte koliko mesecev boste porabili za to, da boste nek, bom rekel, partnerski projekt, kot ga imenujete, sploh spravili do procedure. Koalicija šestih strank, bom rekel, moje sožalje gospod Šarec, je itak sama po sebi nočna mora, kar boste kmalu videli, s to navlako, ki ste jo tukaj dali v smislu vsega tega koordiniranja, pa to ne bo pilo vode. In to jaz govorim tudi kot državljan te države, ker ta vlada bo vseeno morala tudi sprejemati neke odločitve, za katere vsi upamo, da bodo dobre in boste dobili tudi našo podporo.«

Vlada, o kateri danes odločajo, po Janševih besedah ne bo manjšinska, pač pa "vlada šestih strank, od katerih ima ena nadkoalicijski status". O tem so nato razmišljali tudi ostali poslanke in poslanci, nekateri za govornico, drugi v kamere in mikrofone.

Bo vlado podprla manj kot polovica izvoljenih poslancev?

Da vlada nima zagotovljenih več kot 45 glasov je tema, ki odmeva tudi pred dvorano državnega zbora. Poslanci koalicije verjamejo v uspeh, opozicija vladi ne napoveduje dolgega veka.

Najprej je pred medije stopil odhajajoči predsednik vlade Miro Cerar, ki je prepričan, da je opravil veliko delo in da bo imela nova vlada lažjega. „Vesel sem, da bom gospodu Šarcu prepustil državo v mnogo boljši kondiciji in formi, kot sem jo sam v letu 2014.“

Cerar o nestabilnosti koalicije ni želel govoriti, saj ni bil na voljo za vprašanja, je pa bil bolj zgovoren Matjaž Han SD, ki po tem, ko je Levica odklonila podporo vladi, saj se bo vzdržala pri glasovanju, računa na podporo opozicije. „Vlada bo potrjena in upam, da bo uspešno začela s svojim delom. Računamo na 43 glasov, ki jih moramo dobiti.“

Na opozicijo stavi tudi Franc Jurša DeSUS. „Da bo potreben še bistveni napor, kajti manjšinska vlada ima 43 glasov in vsaka zadeva, ki se bo sprejemala, bo moral biti kompromis ali z levico ali z desnico.“

Manj pa na opozicijo, predvsem na SDS računa vodja poslancev Šarčeve LMŠ Brane Golubovič. „Po več kot 25 letih je čas, da iz oportunosti opozicija pride v konstruktivnost in enako velja tudi za vlado, da vlada podpre predloge opozicije, ki so prej usklajene.“

Poslanec SDS Martin Lisec pa je vrnil udarec, saj ni najmočnejša stranka po volitvah tista, ki je izključila ostale: „Glede resnosti morate vprašati vladni šestorček, kajti nekdo, ki par dni pred volitvami noče sodelovati z SDS, so oni tisti, ki imajo težave glede resnosti. Mi smo se bili vedno pripravljeni pogovarjati, ampak če na drugi strani ni odziva, nima smisla.“omeni, da ta vlada ne bo zdržala do konca in bomo šli mirno v 14. slovensko vlado.“

Nekdanja predsednica NSi Ljudmila Novak pa je še opozorila na eksperiment z manjšinsko vlado, ki ne daje dobre popotnice. „Zagotovo je eksperiment že to, da najbolj odgovorno vlogo, predsednika vlade, prepuščamo novincu v državni politiki.“

Opozicija kljub vsemu poudarja, da bodo podprli tiste projekte, ki bodo dobri za državo. Kaj to pomeni, pa bo jasno že kmalu, še pred tem pa je seveda potrebno dobiti 13. slovensko vlado.

In kakšen vek trajanja vladi napovedujeta Lisec iz SDS in Zmago Jelinčič SNS? „Težko bodo vladali, pričakujem veliko problemov pri vsakodnevnem opravljanju zadev, kaj šele pri nekaterih vsebinskih,“ je dejal Lisec, Jelinčič pa: „Zame je številka 13 srečna številka."

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...