Blagoslovili doprsni kip teologa in domoljuba Lamberta Ehrlicha
Slovenija | 19.09.2018, 10:08
Mineva 140 let od rojstva teologa Lamberta Ehrlicha, ki ga je Varnostno obveščevalna služba med 2. svetovno vojno ubila zaradi strahu pred njegovim vplivom na mlade, njegovih organizacijskih sposobnosti in vizionarskega programa za samostojno Slovenijo. V Novi Slovenski zavezi in Združenju ob Lipi sprave so obletnico zaznamovali s sveto mašo in blagoslovom doprsnega kipa na ljubljanskih Žalah. Slovesnost je vodil nadškof Stanislav Zore. Udeležili pa so se je tudi predstavniki javnega življenja, med njimi predsednik SDS Janez Janša.
Nadškof Zore je uvodoma spomnil, da se je življenjska pot Ehrlicha začela v Žabnicah pod Višarjami končala pa z umorom na Streliški ulici v Ljubljani. »Ne vem, če je Lambert Ehrlich v svojem življenju imel tudi kakšnega Petra, ki ga je skušal zaustaviti na tej njegovi poti njegovega preroškega delovanja, prebujanja naroda, življenja za narod in za Boga. Če ga je imel, potem je ravnal podobno kakor Jezus. Vedel je, da je potrebno iti do konca, da je daritev treba izpiti do zadnjega konca.«
V pridigi je zbrane nagovoril predsednik Združenja ob Lipi sprave Janez Juhant, ki je zelo osebno spregovoril o Ehrlichu. »Treba je bilo umoriti celo spomin nate in na vse, ki ste kljub tektonskim družbenim premikom, ostali zvesti resnici, pravičnosti in do tedaj svetim izročilom človeštva. Zato so odstranili vse Vaše zemeljske sledi, da Vas nikoli več ne bi bilo. Da bi še kar vladali, poskušajo še danes brisati vsak spomin na Te in na vse, kar je povezano z vero in resnico, narodno častjo, čutom za pravičnost. Zdi se, da je dvajseto stoletje s svojimi drznimi posegi v srž človeka in človeštva nalomilo in celo uničilo ustaljene družbene temelje in okvire dosedanje civilizacije.«
Juhant je nato poudaril, da tektonski premiki sicer lahko majejo zemljo, a ljudje ne moremo živeti od potresov in rušenj, pač pa od zveste in neustavljive ljubezni, ki gradi, zbira, povezuje in zagotavlja temelje življenja in preživetja. Juhant je prepričan, da je ozaveščanje ob Ehrlichu, Terčelju, Krašni in drugih pričevalcih milostni trenutek Slovenije in Cerkve na Slovenskem. »Tvojemu liku še niso posvečene oddaje na naših nacionalnih medijih, nisi še dobil domovinske pravice v šoli in politiki, v znanosti in celo ne polno v Cerkvi. Ali jo boš kdaj, ne vemo. Ne glede na vse to pa trdno verujem, da je Tvoje življenjsko sporočilo brezpogojno pomembno za preživetje ne le Slovencev, pač pa narodov na Višarskem križišču in v Evropi, kakor si spregovoril leta 1935 na Višarjah.«
Ob robu slovesnosti pa je tajnik Misijonskega središča Slovenije Igor Vojinović spomnil tudi, da je bil Ehrlich »glavni motor izjemno pestre misijonske dejavnosti v Cerkvi na Slovenskem in tudi širše, v prvi Jugoslaviji. Prizadeval si je za načrten razvoj misijonske zavesti in dejavnosti, zlasti med bogoslovci, duhovniki, redovniki in laiki ter organiziral številne dogodke z misijonsko tematiko. Med drugim je napisal 31 misijonskih brošur«.