p. mag. Branko Cestnik
Cestnik: Radio Ognjišče je na prepihu in trenutno v preroški situaciji, ko se lahko kot medij počuti malo osamljeno
Oddaje | 28.08.2018, 12:00 Rok Mihevc
V oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, smo gostili p. mag. Branka Cestnika, ki je spregovoril o spolnih zlorabah v Cerkvi, o molku mogočnikov ter o napadu medijev na zapis Radia Ognjišče.
Kljub vsemu smo oddajo začeli s pozitivno novico o nedeljski zlati maši škofa Stanislava Lipovška, ki je imela po besedah Cestnika poseben sijaj, saj so se je udeležili naši bratje v Kristusu, protestantje in pravoslavni ter naši bratranci v veri enega Boga, muslimani. »To je bilo nekaj izjemnega in bil je lep ekumenski dogodek, ki dela za mir in spreminja svet na bolje. Žal pa o tem ne moremo brati v dnevnem časopisu, ki očitno takšnih dogodkov ne zazna ali pa jih ne zna ubesediti.«
Če tako spremljamo medije, skorajda lepih in dobrih novic ni, to pa je še bolj očitno v zadnjem času, ko gledamo odkrit napad na Cerkev. O lepem in sporočilnem obisku papeža Frančiška na svetovnem srečanju družin mediji težko kaj poročajo, govorijo pa o kampanji, ki duhovnikom očita različne spolne delikte. Po besedah Cestnika je papež potisnjen v defenzivo, saj se je moral ukvarjati s stvarmi, zaradi katerih ni bil na Irskem. »Ta velik zunanji pritisk medijev pa so izkoristile tudi notranje sile, oporečniki v kardinalskih vrstah, da so tudi oni udarili po papežu, kar je seveda dodatno breme zanj.«
Trenutno je sveti oče v posebni preroški situaciji, meni Cestnik, ki je nismo mogli napovedati in za katero ni treninga. »Je samo vera, da jo zdržiš in pripelješ skozi. Papeža se kritizira in napada, čeprav sam krivde nima in smo v situaciji, ko tudi verno ljudstvo v voditelju, ki je stisnjen v kot, ne čuti več navdušenja. Zdaj je nevarnost, da se pojavi dvom o papežu, se zanj ne moli več in ne podpira…«
Breme skrivanja in molčanja spolnih zlorab je padlo na Frančiška bolj kot na prejšnje papeže, pravi naš sogovornik. »Vsi veliki sistemi imajo interne težave, ki jih načeloma rešujejo brez javnosti. Tudi v podjetjih so lobiji, ki se tolčejo drug po drugem in so zamere, ki pa jih rešujejo znotraj. In tudi rimska kurija je podjetje, kjer so zamere in neporavnani računi. Nekdo pač izkorišča papeževo šibkost in dodatno zasleduje svoj interes in sprošča jezo ter nezadovoljstvo, ki ni nujno povezano s škandali.«
Tako sta bila zakon in družina na srečanju na Irskem izrabljena s strani medijev in javnosti, da se je papež namesto tega ukvarjal z drugimi stvarmi. Dogodek so zmaličili in ga pretvorili v sodišče, na katerem so mediji sodniki in tožniki, papež in drugi pa obtoženci, ki se morajo ves čas zagovarjati za škandale duhovnikov v preteklosti. »Ta cirkus so zmontirali in jim je tudi uspel. Na nas katoličanih pa je, da z mediji, ki so nam na razpolago, sledimo resničnim dogodkom. In to je bilo srečanje družin z lepim sporočilom. Ne pustimo, da gre vse to mimo nas.«
Na vprašanje ali gre tukaj za naključje ali orkestrirano akcijo, Cestnik pojasnjuje, da je »hudič najbolj aktiven pred veliki prazniki«. »Kdor čuti Cerkev kot tekmico in se počuti poraženega (to je npr. komunizem, ker mu ni uspelo zamenjati krščanstva), se počuti zafrustriranega in ga bo vsak katoliški praznik bolel, zlasti če je srčen, lep in iskren. Kjer je luč, tam je tudi mušica, ki leti proti luči in se zaletava vanjo.« Pravi sicer, da ni neke centrale, ampak gre bolj za stampedo, ki se dvigne ob nekem trenutku.
Tudi Radio Ognjišče se je v tem času znašel pred stampedom, saj smo objavili kratek komentar o tem, zakaj ne biti tiho in govoriti o teh stvareh. »Tudi vi ste tako objavili pomisleke o orkestriranem napadu na Cerkev in vzporednih ciljih, ki jih mediji zasledujejo. Ko so se potem zvrstili negativni komentarji, sem tudi sam vzrojil na Twitterju, saj govorijo, da vsi to skrivamo, oni pa pravzaprav hočejo, da tako zgleda. To držo lepijo na nas, da bi nas lažje obravnavali.«
Na drugi strani pa so povprečni katoličani, ki imajo duhovnika »za angela«, pojasnjuje Cestnik, in jim je težko poslušati, da duhovnik naredi zločin. »In čeprav je ta lik rušiti hudo, morate tudi katoliški mediji o tem govoriti. Sicer pa papež Frančišek v zadnjem pismu spodbuja, da moramo vsi v Cerkvi delati za spremembo. In tudi poslušalci, ki jim je to težko poslušati, morajo delati na sebi za to spremembo in vsi skupaj moramo razmisliti, kaj bomo naredili, da se v našem okolju to ne bo več zgodilo.« Tako Cestnik meni, da ima Radio Ognjišče korajžno držo, saj dobiva klofute tako z leve kot desne. »Je na prepihu in v preroški sitauciji, ko se lahko kot medijska institucija počuti malo osamljeno.«
Vseh dogovorov ni mogoče dati, situacija ni enostavna in je zelo zapletena. "In kaj delamo, ko je vse zapleteno? Gremo na kolena in molimo," še zaključuje p. Branko Cestnik.
Oddajo je pripravil in vodil Jože Bartolj.