Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Duhovnik Gabriel Kavčič in voditelj Blaž Lesnik (foto: Andrej Jerman)
Duhovnik Gabriel Kavčič in voditelj Blaž Lesnik

Božje zapovedi so bergle, ki pomagajo k boljšemu življenju

| 23.08.2018, 12:29 Rok Mihevc

Beseda »morala« je v današnjem času onesnažena beseda, saj jo razumemo zelo negativno. Pogosto slišimo, »nehaj mi moralizirati« in moralo dojemamo kot pritisk z neizvedljivimi prepovedi, ki jih ne slišimo radi. V oddaji »Globine« sta in nista moralizirala duhovnik Gabriel Kavčič in voditelj Blaž Lesnik.

»Moraliziranje« sega že v zgodovino, kjer srečamo zgodbe visokih ali previsokih kriterijev, ki mislimo, da jih ima Gospod za nas, pravi duhovnik Gabriel Kavčič. »In danes ni prav nič novega, so se pa zadeve toliko spremenile, da človek samega sebe postavlja v center in se takoj počuti napadenega, če mu nekdo nekaj reče, svetuje,...«

Soditi ja, obsojati ne

Moralo lahko študiraš vse življenje, a sam ne vidiš v srce človeka in tudi če veš za greh osebe, ne smeš tega vreči pred njo. »Sodimo lahko, obsojati pa ne smemo,« opozarja. »Bistvo krščanstva je, da smo bratje in sestre, ki drug drugega opominjajo. Pri tem pa so ključne besede, s katerimi to povemo.« A na prvem mestu je, kakšno je tvoje življenje, ki govoriš in pomagaš.

Moraliziranje s prižnice

...je včasih upravičeno, mnogokrat tudi povsem neupravičeno, pojasnjuje. »Cerkev »moralizira«, ker ljudem manjka zavedanja, da je ta duhovnik tudi živ za temi besedami. Še bolj, kot način govora, je pomembno, da imaš sam razlog, da nekoga popraviš. Pri krščanski morali ne gre toliko, ali je nekaj dobro ali slabo. Ko govorimo o tem, smo hitro na tistem, kar presoja sodnik na sodišču. Jezus sam pa ni bil sodnik. Njegovo vprašanje ni, kaj je prav in kaj ne, ampak, ali si čim boljši."

Živimo na minimumu »sem še kar uredu«

Sprašujemo se, do kje še lahko gremo, da smo »še kar uredu«. A to ni Jezusova morala, njegova je, ali si čim boljši. »Ljudem je treba povedati, da ne bi smeli prikrivati, zanikati ali spregledati stvari, ki jih je treba urediti v življenju. Pokazati pa je treba tudi, da če se kaj zalomi, da smo odrešeni grešniki, ki smo lahko čim bolj podobni Jezusu in izberemo tista moralna dejanja, ki bi jih v takšnem trenutku izbral on.«

10 božjih zapovedi so naše bergle po Adamovem padcu

Temelj naše vere in temelj morale je 10 božjih zapovedi. So moralni kodeks, zbirka pravil in prepovedi, ki tudi v kitajščini ne izgubijo svoje vrednosti. »In četudi človek ne pozna razodetja našega Boga, jih lahko razume.« Težavo pa imamo, pravi duhovnik Kavčič, kako smo mi božje zapovedi postavili na vzvišeno mesto. »Na planinsko kočo pod vrhove gore, vrh gore pa je gospod Bog. In te zapovedi so včasih postale berlinski zid do Boga. Zato je treba priti tudi do blagrov in pogledati ne samo na pravičnost zapovedi, ampak tudi na božji pogled na človeka, ki mu včasih ne uspe. Od Adamovega padca naprej potrebujemo bergle, da nas vlečejo naprej. In to so zapovedi.«

Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...