Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Svetovni dan humanitarnih dejavnosti. (foto: Pixabay)
Svetovni dan humanitarnih dejavnosti.

V svetu umre preveč humanitarnih delavcev

Svet | 19.08.2018, 09:00

Zaznamujemo svetovni dan humanitarnih dejavnosti in 15. obletnico bombnega napada na sedež Združenih narodov v Bagdadu. Visoka predstavnica Unije za zunanje zadeve in varnostno politiko Federica Mogherini in evropski komisar za humanitarno pomoč in krizno upravljanje Christos Stylianides sta v skupni izjavi izpostavila, da najvišjo ceno v konfliktih pogosto plača civilno prebivalstvo. Napadi, vključno z napadi na humanitarne delavce, pa se iz dneva v dan ponavljajo.

V zadnjih dveh desetletjih je bilo skoraj 4400 humanitarnih delavcev žrtev velikih napadov, od tega jih je bilo več kot tretjina ubitih. Visoka predstavnica Unije Federica Mogherini in komisar Stylianides sta poudarila, da je v preteklem letu v napadih od Afganistana do Nigerije ter od Srednjeafriške republike do Jemna življenje izgubilo mnogo civilistov in humanitarnih delavcev. Ta nasilna dejanja grobo kršijo mednarodno humanitarno pravo, reševanje življenj po njunem ne bi smelo terjati drugih življenj.

Evropska unija želi izkazati spoštovanje predanosti humanitarnih delavcev, ki pri zagotavljanju pomoči po vsem svetu tvegajo svoja življenja in si močno prizadeva za brezpogojno spoštovanje mednarodnega prava, za varnost in zaščito humanitarnih delavcev ter njihov neoviran dostop do tistih, ki potrebujejo pomoč.

Svetovni dan humanitarnih dejavnosti je priložnost za poklon tem predanim človekoljubom in za zavzemanje za njihovo varnost in zaščito.

EU je v letu 2017 namenila več kot 2,43 milijarde evrov za operacije humanitarne pomoči v več kot 80 državah. Precejšen delež navedene pomoči je bil porabljen za podporo prebivalstvu, prizadetemu v spopadih v Siriji, ter beguncem v sosednjih državah in regijah. EU je prav tako še naprej podpirala tiste, ki so razseljeni zaradi dolgotrajnih konfliktov, od Afganistana do Kolumbije in Afriškega roga, ob tem pa se je odzivala tudi na novonastale krize, kot je prisilna razselitev pripadnikov ljudstva Rohinga.

Svet, Evropska Unija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...