Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

AVDIO: Predstavitev Katehetsko pastoralne šole

Cerkev na Slovenskem | 28.08.2018, 07:00 Petra Stopar

Ne le za katehete in katehiste, študij na Katehetsko pastoralni šoli je za vse, ki si želijo bolje spoznati temelje in nauk krščanske vere. Če bodo s pridobljenim znanjem obogatili bogoslužje in druge dejavnosti v svojih župnijah, pa je vpis v to šolo še toliko bolj dobrodošel. Njeno delovanje sega že v leto 1964, mi pa smo se o njej pogovarjali z dr. Julko Nežič.

Nežičeva, ki trenutno vodi Katehetsko pastoralno šolo v Škofiji Murska Sobota, poudarja, da šola ponuja več, kot samo pripravo na katehetsko službo. »Namenjena je vsem, ki se zanimajo za verska vprašanja ali ki čutijo, da je njihovo versko znanje pomanjkljivo,« pa tudi sicer opaža, da so mnogi ostali na ravni prvega obhajila, kvečjemu birme, pozabljajo pa, da so jim bila takrat predstavljena verska vprašanja na način, ki je namenjen otrokom. Katehetsko pastoralna šola je po njenih besedah »teologija za vsakogar«. Med slušatelji so imeli že tudi ljudi, ki niso verni, pa jih to področje zanima. Čeprav je šola usmerjena v izobraževanje katehetov in katehistov, pa bi po mnenju Nežičeve koristila tudi drugim župnijskim sodelavcem, na primer izrednim delivcem obhajila, bralcem beril, članom župnijskega sveta, animatorjem, pevcem, celo mladim staršem, ki bi znali bolje odgovoriti na vprašanja svojih otrok o veri »pravilno, ne po otročje«.

Septembra se po vseh škofijah začnejo informativni dnevi pred vpisom v novo študijsko leto Katehetsko pastoralne šole. Študij je razdeljen na dve stopnji, ki ju je Nežičeva primerjala s podobo drevesa. Na prvi stopnji so korenine in deblo, na drugi pa veje in listje. »Kar predstavlja korenine, so antropološko-filozofski predmeti, religije, zgodovina Cerkve,« drugi del pa so teološki predmeti, »kot je Sveto pismo, razlaga verskih resnic, cerkveno leto, zakramenti, moralna teologija, krščanstvo in druge vere, teologija duhovnosti, cerkveno pravo …«. Vsi po opravljenih izpitih dobijo potrdilo, s katerim lahko študij nadaljujejo na drugi stopnji. Slednja je razdeljena na tri smeri: katehetsko, biblično in zadnji dve leti tudi na liturgično.

Katehetsko pastoralna šola je ustanova Slovenske škofovske konference, tako da si diplomanti ne pridobijo poklica, ki bi bil priznan s strani države, je pa priznan v Cerkvi. »Moram pa reči, da imamo kar nekaj pedagogov, učiteljev, ki imajo to kot neko dodatno izobraževanje in mnogim od teh so to šolo priznali za točke za napredovanje,« je pripomnila. Pogoj za vpis, zaključek študija in pridobitev diplome na Katehetsko pastoralni šoli je vsaj dokončana srednješolska izobrazba. V izrednih primerih pa vpišejo tudi koga, ki te izobrazbe nima, a je v župniji izredno aktiven in ga priporoči župnik. Kot zanimivost in možnost je sogovornica še omenila, da šolo obiskujejo tudi starejši ali upokojenci, a le kot slušatelji, brez obveznosti, da bi delali izpite.

Več o Katehetsko pastoralni šoli lahko izveste v posnetku pogovora z dr. Julko Nežič, ki je med drugim še omenila, »da denar ne sme biti nikoli razlog, da se nekdo ne bi vpisal«. Pogovor bomo predvajali tudi v oddaji Utrip Cerkve v Sloveniji, v torek, 28. 8. ob 17.05.

Cerkev na Slovenskem, Dogodki
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...