Nataša LičenNataša Ličen
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Osnovnošolci in srednješolci v Franciji bodo morali pametne telefone puščati doma

Svet | 03.08.2018, 12:05

V Franciji so poslanci izglasovali zakon, s katerim so v javnih osnovnih in srednjih šolah prepovedali uporabo pametnih telefonov in ostalih naprav za brskanje po svetovnem spletu. Takšna pravila bodo od septembra veljala za otroke in mladostnike, stare od 3 do 15 let.

V Franciji naj bi imelo pametni telefon skoraj 90 odstotkov najstnikov, starih od 12 in 17 let. V državi so že leta 2010 sprejeli zakon, ki je prepovedal njihovo uporabo med poukom. A naj ne bi bili dovolj obširen in strog. Z novim naj bi po besedah aktualnih oblasti v Parizu stopili v 21. stoletje ter domači družbi in državam po svetu poslali pomembno sporočilo. S tem je izpolnjena tudi ena od predvolilnih obljub predsednika Emmanuela Macrona, a po mnenju opozicije gre le za marketinški trik, ki ne bo spremenil ničesar. Zakon namreč ne določa kazni za kršitve, pravniki medtem opozarjajo, da učitelji nimajo pravice zaseči lastnine učencev, če ni nevarna.

Kakorkoli že, osnovnošolci in srednješolci v Franciji bodo morali, vsaj na papirju, s septembrom pametne telefone, tablice in ostale elektronske naprave ali pustiti doma ali jih imeti v času pouka izklopljene. Izjema velja za pedagoško uporabo elektronskih naprav, ki jih je mogoče priključiti na svetovni splet, in pri otrocih s posebnimi potrebami.

"Otrok, ki je pri petih, osmih letih deležen dražljajev, ki jih ne bi smel biti deležen, bo pri osemnajstih, devetnajstih letih iskal dražljaje, ki ga bodo vodili po robu obstanka preživetja. Poslužil se bo prav vsega, da bo prišel do dražljajev, ki bi ga zadovoljili," razmišlja Miha Kramli, ki v Zdravstvenem domu Nova Gorica vodi center za zdravljenje zasvojenosti. Kot poudarja, osnovnošolec ne more biti lastnik pametnega telefona ali tablice, a ju lahko uporablja. Zato naj bi mu starši določili prostorsko in časovno omejitev.

Svet
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...