ZDA in Evropska unija po srečanju Trumpa in Junckerja za umiritev napetosti
Svet | 26.07.2018, 18:55
Predsednik ZDA Donald Trump in predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker sta se dogovorila o umiritvi napetosti v čezatlantskih odnosih. Strani naj bi si med drugim prizadevali v smeri ničelnih carin na industrijske izdelke. Začeli naj bi tudi nov dialog o trgovinski standardih, prav tako naj bi skupaj delali v smeri reforme Svetovne trgovinske organizacije.
O tem, da smo pred trgovinsko vojno med Evropsko unijo in ZDA, poslušamo že nekaj časa. V želji, da bi jo preprečil, naj bi Juncker obiskal Belo hišo. "Imel sem en cilj. Cilj je bil doseči dogovor. In smo ga. Opredelili smo več področij, ki se jih bomo lotili skupaj," je po srečanju, ki ga je označil za konstruktivnega, poudaril Juncker. Poleg prizadevanj v smeri ničelnih carin na industrijske izdelke je ena od pomembnih točk ta, da bo Evropska unija uvozila več utekočinjenega plina iz ZDA, prav tako naj bi postala velik kupec soje iz svetovne velesile. Trump se je po drugi strani vsaj za zdaj odpovedal uvedbi dodatnih carin na uvoz avtomobilov s stare celine.
"ZDA in Evropska unija skupaj štejejo več kot 830 milijonov ljudi in zaležejo za 50 odstotkov svetovnega BDP," je spomnil Trump. Boljše sodelovanje bo, tako Trump, pomenilo varnejši in boljši planet. V tej novi fazi bodo po njegovih besedah odnosi med Brusljem in Washingtonom recipročni. "Moja najljubša beseda. Recipročni," je dejal.
Da dogovor za zdaj ne prinaša še ničesar konkretnega, ampak gre v bistvu za neke vrste premirje med stranema, smo lahko zasledili v analizah izkupička pogovorov med Junckerjem in Trumpom. "Seveda gre za premirje, a morda je to dovolj. Morda je dovolj, da se obe velesili, če predpostavljamo, da je Evropska unija v celoti trgovinska velesila, začneta resno pogovarjati o odpravi trgovinskih omejitev in morda celo kreirata čezatlantsko breztrgovinsko cono, kar je bilo že na mizi, s tem pa lahko povezava elegantno reši problem brexita," je poudaril raziskovalec na Univerzi George Washington v ZDA Igor Kovač. Srečanje Junckerja in Trumpa je pozdravil. "Poslabšanje odnosov in umetno dvigovanje tarif bi zelo bolela predvsem Evropsko unijo," je opozoril Kovač.