Prebivalci Nikaragve: Ne dovolite, da umremo!
Svet | 19.07.2018, 15:51
Razmere v Nikaragvi so vse slabše. Vladne sile so v teh dneh prevzele nadzor nad mestom Masaya, od koder so se aprila razširili protesti proti predsedniku države Danielu Ortegi. Prišlo je do spopadov, ki so zahtevali nove žrtve. Do zdaj je po nekaterih podatkih umrlo že več kot 360 ljudi. Mednarodna skupnost poziva h končanju nasilja, oglasila se je tudi Katoliška Cerkev, ki med drugim poudarja pomen dialoga.
Množični protesti v najrevnejši srednjeameriški državi so se začeli pred tremi meseci, razlog zanje so bile sprva sporne reforme socialnega sistema, nato so se začele krepiti zahteve po odstopu Ortege. Ta je medtem začel zbirati sile za zajezitev gibanja, ki je vzniknilo v mestu Masaya. V tem tednu so ga zavzeli Ortegovi podporniki. Policisti in provladne paravojaške enote so vanj vstopile ob streljanju z avtomatskim orožjem, nadzor so prevzele po večurnih bojih. Tamkajšnji salezijanski duhovnik Cesar Augusto Gutierrez je v enem od intervjujev sporočil, da oboroženi možje ubijajo ljudi in onečaščujejo cerkve, prebivalci se branijo s tem, kar imajo, s kamni. Kot je dodal, gre za izredno stanje, ki ni sprejemljivo. Pokol po njegovih besedah lahko ustavi le mednarodna pomoč. "Ne dovolite, da umremo. Ukrepajte in naredite nekaj," je prosil.
Na aktualno oblast v Nikaragvi sta se obrnili Evropska unija in ZDA ter jo pozvali k ustavitvi napadov na protestnike in opozicijo. Podobno so storili tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres ter države Latinske Amerike in Karibov, Organizacija ameriških držav pa je sprejela resolucijo, s katero je obsodila kršitev človekovih pravic.
V imenu papeža Frančiška se je za mir zavzel apostolski nuncij v Nikaragvi, nadškof Waldemar Stanislaw Sommertag. "V imenu svetega očeta in Svetega sedeža bi rad izrazil globoko zaskrbljenost zaradi težkega položaja, s katerim se sooča država. Očitno je povsem nesprejemljivo misliti, da mrtvi in žrtve nasilja lahko rešijo politično krizo ter zagotovijo prihodnost miru in blaginje v Nikaragvi." Nadškof Sommertag je prepričan, da gre za tragičen trenutek za državo. Sprte strani je povabil nazaj k pogajalski mizi.