V Nemčiji dogovor o migrantih, Seehofer ostaja v vladi
Svet | 03.07.2018, 18:27
V Nemčiji sta kanclerka Angela Merkel in notranji minister Horst Seehofer le našla skupni jezik o migracijski politiki. Dogovorila sta se za vzpostavitev tranzitnih centrov na meji z Avstrijo. Seehofer tako ne bo odstopil, kot je napovedoval, najverjetneje bo obstala tudi vladna koalicija, čeprav je kritičen del socialdemokratov. Avstrija je v odzivu sporočila, da bo pripravila ukrepe za zaščito svoje meje s Slovenijo in Italijo, kar je že pozdravil tamkajšnji notranji minister Matteo Salvini. V Evropski komisiji za zdaj ne vidijo težav.
Dogovor Krščansko-demokratske unije Merklove in Seehoferjeve Krščansko-socialne unije med drugim predvideva nov režim na meji med Nemčijo in Avstrijo. Preprečil naj bi vstopanje migrantov, ki so azilne postopke že začeli v kateri od ostalih držav Evropske unije. Iz tranzitnih centrov, ki naj bi jih vzpostavili, jih bodo vračali tja, kjer so najprej prosili za mednarodno zaščito. Če se država, v katero naj bi jih poslali, s tem ne bo strinjala, bodo morali migranti v Avstrijo. Merklova je ocenila, da gre za dober kompromis, ki ga bo treba uskladiti še s socialdemokrati. Njihova vodja Andrea Nahles je poudarila, da številna vprašanja še ostajajo odprta in da si bodo za odločitev vzeli čas. Nekaj nasprotovanj je bilo že slišati.
Odgovorili so tudi na Dunaju. Da bodo prisiljeni sprejeti ukrepe za preprečitev škode za Avstrijo in njene ljudi, so poudarili. Morebiten ostrejši odziv, ki ga torej na svojih južnih mejah načrtuje severna soseda Slovenije, v Rimu ocenjujejo kot pozitivno novico. V Bruslju najprej ni bilo komentarjev, kot so pojasnili, se ni zgodilo še nič. A predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je nato le izjavil, da je dogovor v Nemčiji na prvi pogled skladen s pravom Evropske unije. Za dodatno mnenje je prosil pristojne službe.
"Vprašanje migracij je verjetno eden največjih izzivov naše generacije. Nekako se je nakazovalo, da se lahko zgodi kaj takega, a nekako smo vsi upali, da do tega ne bo prišlo v času naših življenj. Jasno je, da bi bil pravi odgovor za reševanje težav v izhodiščnih državah migrantov, a res je, da bi bili vseeno nekaj desetletij prepozni, tudi če bi učinkovito sredstvo za spopadanje s tem izzivom našli v tem trenutku. Dejansko je položaj v tem smislu praktično nerešljiv," je v oddaji Spoznanje več, predsodek manj na Radiu ognjišče poudaril politični analitik in publicist dr. Aleš Maver.