Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Levica da ali ne?

Slovenija | 30.07.2018, 15:14 Tanja Dominko

Izvršni odbor Levice je danes začel razpravo o tem, ali je izkupiček včerajšnjih maratonskih pogajanj ustrezna podlaga za nadaljevanje pogovorov in morebiten vstop v koalicijo pod vodstvom predsednika LMŠ Marjana Šarca. Če bo dal zeleno luč, se bodo popoldne znova sestali predsedniki vseh šestih strank.

Predstavniki peterice strank so imeli delovno nedeljo. Na maratonskih pogajanjih, ki so trajala kar 14 ur, so usklajevali koalicijsko pogodbo z Levico in prišli razmeroma daleč. Danes se je že sestal izvršni odbor Levice, ki zaseda za zaprtimi vrati in brez kamer. Če bodo doseženo na včerajšnjih pogovorih ocenili za dovolj dobro osnovo, se bodo pogovori nadaljevali še danes. Katere so točke, pri katerih še niso povsem usklajeni, Šarec ni želel razkriti, je pa dejal, da je odprtih zadev ostalo manj, kot so pričakovali. Neuradno pa je bilo slišati, da pri nekaterih prioritetnih področjih, denimo pri zdravstvu, večjih težav ni bilo. Bolj pa se razhajajo pri davčni in obrambni politiki. Predvsem pri slednji ima Levica namreč precej jasno stališče - želi namreč, da Slovenija v nasprotju z zavezami, ki jih je dala Natu, odpove ali vsaj bistveno omeji naložbo v izgradnjo dveh srednjih bataljonskih bojnih skupin v vrednosti 1,2 milijardi evrov. Predsednik LMŠ ima sicer občutek, da Levica s pogajanji misli resno. Glede možnosti manjšinske vlade s podporo Levice pa je dejal: "Zaenkrat delamo na tem, da smo vsi člani koalicije." Če izvršni odbor Levice danes zavrne možnost vstopa v koalicijo, plana B v LMŠ še nimajo. Za zdaj po njem niti ni videti potrebe, saj so stranke, kot kaže, blizu dogovora. Po mnenju večine komentatorjev prevladuje strah pred predčasnimi volitvami. Sebastjan Jeretič je takole razmišljal v pogovoru za naš radio: »Lahko bi prevladal strah pred novimi volitvami ali pa za Levico še hujšim scenarijem, da bi se nekatere stranke le opogumile in povezale z zmagovalcem volitev. Uspeh teh pogajanj bo dejansko bolj odvisen od konteksta kot od samih pogajalcev.«

Politični analitik Mitja Iršič pa je v minulem tednu dejal: »Moramo se zavedati, da takšna skupina političnih igralcev ne obeta nič drugega kot ohranjanje statusa quo za tranzicijsko levico. Zdaj pač ni prostora za napake, koalicijo z Levico bi bil izhod v sili. Levica ima robustno bazo jugonostalgikov in večnih študentov, novih volitev se jim ni treba bati poslabšanja rezultata, če bi prišlo do predčasnih volitev, na njih lahko največ izgubijo novi poslanci LMŠ.«

Drugi krog iskanja mandatarskega kandidata, v katerem želi Šarec sestaviti vladno koalicijo, se bo iztekel 10. avgusta. Če bo v tem času predlog za izvolitev predsednika vlade vložen, bo državni zbor o njem glasoval med 13. in 17. avgustom.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...