Trogir
Začenjamo 16. radijske počitnice
| 21.06.2018, 14:40
Spet začenjamo radijske počitnice, ki so že šestnajste po vrsti. Tokrat smo krenili na pot s sedmimi avtobusi, med katerimi so nekateri prišli v Ljubljano iz smeri Gorenjske, Primorske in Štajerske. Od tu pa v znani smeri proti Liki in naprej proti Dalmaciji, do Trogirja oziroma naselja Seged Donji, ki stoji »pred vrati« tega starodavnega mesta, nedaleč od Splita.
V načrtu imamo tudi »skok« v Bosno in Hercegovino, kjer bomo obiskali Marijino romarsko središče v Medžugorju. Spoznali bomo tudi dve hrvaški narodni svetišči: sv. Jožefa v Karlovcu in hrvaških mučencev v Udbini. Vsako jutro in pozno v noč pa bo pred nami morje s pogledom na Trogir in otok Čiovo, v katerem ne bo manjkalo turističnih ladij, jaht in čolnov. Vse to v družbi voznikov avtobusov, Kompasovih vodnikov, radijcev in počitnikarjev, polnih pričakovanj, kaj bo prinesel vsak dan posebej. Spremljajte nas na naši spletni strani!
Nedaleč od slovensko-hrvaške meje se nahaja Karlovec, prva postaja našega potovanja do obale srednje Dalmacije. Svoj čas je bilo mesto eno najpomembnejših središč vojne krajine, ki je za naše kraje predstavljala obrambo pred Turki. Ko pa so slednji uspeli prebiti obrambno linijo, so običajno prav iz te smeri in naprej preko Metlike pridrli v Belo krajino in zatem na Kranjsko.
V 18. in 19. st. so v frančiškanskem samostanu v Karlovcu, ki je bil del provice Sv. Križa, redno bivali tudi Slovenci, mnogi kot profesorji na frančiškanski gimnaziji. Ko je v času jožefinskih reform gimnazija postala državna, so tja spet prihajali Slovenci. Med najbolj znanimi sta pripovednik in prevajalec Valentin Mandelc ter slavist in zgodovinar Ivan Steklasa. Za nas je tokrat zanimiv predvsem zahodni del mesta z vzpetino na desnem bregu Kolpe, kjer stoji lepo ohranjen grad Dubovac, obdan s hrastovim gozdičem. Največji razcvet je doživel v času, ko so bili lastniki Frankopani. Ob vznožju vzpetine leži hrvaško narodno svetišče sv. Jožefa. Graditi so ga začeli nekaj let po koncilu in končali leta 1974; cerkev je posvetil kardinal Franjo Šeper. Okrepljeni z evharistično daritvijo smo nadaljevali pot po znani avtocesti, ki v tem času številne turiste skozi Liko pripelje do Maslenice in naprej ob obali do želenega cilja. Za nas je to hotel Medena nekaj kilometrov zahodno od Trogirja.