Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Helena KrižnikHelena Križnik

Erdoganu ideologija ne bo pomagala pri reševanju domačih težav

Svet | 26.06.2018, 14:02

Turčija je dobila novega starega predsednika. Recep Tayyip Erdogan bo imel na čelu države za vse svoje nadaljnje ukrepe tudi zadostno podporo v parlamentu, saj je njegova Stranka za pravičnost in razvoj z zavezniki dobila dovolj poslanskih mandatov za udobno vladanje. Čeprav po predhodnih napovedih analitikov to ni bilo tako samoumevno, izid predčasnih volitev ni presenetil strokovnjaka za varnostna vprašanja dr. Damirja Črnčeca.

Dr. Črnčec je v pogovoru za naš radio spomnil na državni udar v Turčiji v predlanskem poletju. Kot je poudaril, je zdaj popolnoma jasno, da sta puč uprizorila sam Erdogan in njegova obveščevalna služba. Po njem je prišlo do temeljite čistke v vseh strukturah, med drugim v policiji, pravosodju in novinarstvu. "Več kot 60 tisoč Turkov je danes v zaporih zaradi različnih domnevno političnih prekrškov in kaznivih dejanj." Dr. Črnčec je prepričan, da je Erdogan tako pripravil pot za novo zmago na volitvah. "To je absurdnost te situacije, ker od uvedbe izrednih razmer v Turčiji minevata že skoraj dve leti. Erdoganu to omogoča, da vlada s tako imenovanimi dekreti, torej z uredbami, ki imajo zakonsko izvršilno moč." Erdogan je med drugim poskrbel, da je njegova Stranka za pravičnost in razvoj lahko sklenila predvolilno koalicijo s Stranko nacionalističnega gibanja, znova z večino v parlamentu je zdaj le utrdil svoj položaj. "Govoriti o tem, da so volitve v takem okolju poštene, je neresno."

Erdogan bo pozornost usmerjal v konflikte na turških mejah

Kanček optimizma, da se znotraj Turčije le dogajajo spremembe, po besedah dr. Črnčeca vliva dejstvo, da je Erdogana tokrat podprlo le nekaj nad 50 odstotkov ljudi. Kot je še ocenil dr. Črnčec, nezadovoljstvo zaradi gospodarskih težav v državi in nižanja standarda njenih prebivalcev raste, pri tem Erdoganu, ki sistematično islamizira domačo družbo in radikalni islam izvaža tudi po svetu, ideologija ne bo pomagala. "Ko bo ljudem prekipelo, bo Erdogan kot večina diktatorjev v zgodovini tudi sam postal zgodovina." Erdogan bo do takrat, tako dr. Črnčec, preusmerjal pozornost v raznorazne incidente in vojaške ekspedicije v soseščini. "Mislim, da se kopičenje raznih konfliktov na mejah za Erdogana ne bo končalo dobro."

Črnčec v odnosu med Ankaro in Brusljem ne pričakuje večjih sprememb

V Bruslju upajo, da bo Turčija ostala zavezana partnerica Evropski uniji pri soočanju z vprašanji v vzajemnem interesu: migracijami, varnostjo, regionalno stabilnostjo in bojem proti terorizmu. Dr. Črnčec v tem odnosu ne pričakuje sprememb. "Ekonomsko stanje v Turčiji je tako naporno za Erdogana, da njegova grožnja, da bo proti Evropi sprostil milijone migrantov, deluje tako, da mu ta plačuje obljubljene milijarde. S tem je vzpostavljeno ravnotežje med stranema."

Svet, Evropska Unija
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...