V Turčiji slavil Erdogan, ki prejema čestitke iz tujine
Svet | 25.06.2018, 18:45
Na predčasnih volitvah v Turčiji je slavil Recep Tayyip Erdogan. Dozdajšnjega predsednika naj bi podprlo dobrih 52 odstotkov ljudi, za njegovega glavnega tekmeca Muharrema Inceja jih je glasovalo nekaj manj kot 32 odstotkov. Ta je že priznal poraz in Erdogana pozval, naj bo voditelj vseh. Erdogan je zmago v prvem krogu razglasil že ponoči, ob tem je poudaril, da je država dala lekcijo demokracije vsemu svetu. Veselila naj bi se tudi njegova Stranka za pravičnost in razvoj, ki naj bi si skupaj z zavezniki v 600-članskem parlamentu zagotovila absolutno večino. Opozicija vsemu temu oporeka in meni, da je na predčasnih volitvah prišlo do številnih nepravilnosti. Medtem Erdogan prejema čestitke tujih državnikov. V zvezi Nato in Evropski uniji so v prvih odzivih poudarili pomen partnerstva s Turčijo.
Uradni rezultati predčasnih volitev v Turčiji bodo po navedbah državne volilne komisije znani prihodnji četrtek. "Narod mi je zaupal naloge in odgovornosti predsednika," je že sporočil Erdogan, ki naj bi prisegel 8. julija. Takrat naj bi se sešel tudi novi parlament. V njem naj bi 293 sedežev osvojila Erdoganova Stranka za pravičnost in razvoj, Stranka nacionalističnega gibanja, s katero je v koaliciji, naj bi dobila 50 mandatov, s čimer imata več kot dovolj možnosti za udobno vladanje. Erdogan bo z novo izvolitvijo na čelo države še okrepil svoj položaj, saj se v Turčiji politični sistem spreminja iz parlamentarnega v predsedniškega. Erdogan bo dobil več pristojnosti, odpravljen bo položaj premierja.
V opozicijskem Nacionalnem zavezništvu z Republikansko ljudsko stranko niso zadovoljni in opozarjajo, da je na tokratnih volitvah prihajalo do nepravilnosti. Tudi Ince je opozoril na volilno prevaro, a ne z namenom spremembe končnega rezultata. Erdogan je pomisleke opozicije že zavrnil. "Upam, da ne bo nihče škodoval demokraciji naše države ter postavil pod vprašaj volilni sistem in rezultate volitev, da bi tako prikril lasten poraz," je izjavil.
Da se je Erdogan na predčasne volitve podal z neupravičeno prednostjo, so ocenili opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Kot so navedli, so bile med kampanjo medijska svoboda, svoboda govora in pravica do javnih zborovanj zaradi izrednega stanja okrnjene. Opazovalci Ovseja so nadzor izvedli skupaj s Parlamentarno skupščino Sveta Evrope. Kot so dodali, so priljubljene televizijske postaje Erdogana ter njegovo Stranko za pravičnost in razvoj obravnavale bolj pozitivno. Vseeno so dodali, da so imeli volivci veliko možnost izbire, pozdravili so tudi to, da so v veliki meri prišli na volišča. Ob tem so opozorili, da je bila policijska prisotnost tokrat tam bolj vsiljiva, kar je prispevalo k občutku negotovosti in potencialnega pritiska.
Erdoganu je čestital ruski predsednik Vladimir Putin, po njegovem rezultat volitev v Turčiji kaže na veliko politično avtoriteto in množično podporo, ki ju uživa dozdajšnji predsednik. Iranski predsednik Hasan Rohani se je zavzel za nadaljnjo krepitev bratskih odnosov med državama. Ankara in Teheran bi si morala po njegovem mnenju še naprej prizadevati za dodaten napredek na področju varnosti in svobode v regiji. Madžarski premier Viktor Orban je poudaril, da je stabilnost Turčije pomembna za vso Evropo. Ta je po Orbanovem mnenju pred nešteto zahtevnimi varnostno-političnimi izzivi, za njihovo reševanje je predvidljivo in učinkovito sodelovanje s Turčijo nujno. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je Erdoganu čestital ob poudarku, da zavezništvo temelji na vrednotah, kot sta demokracija in vladavina prava. V Bruslju medtem upajo, da bo pod Erdoganovim vodstvom Turčija ostala zavezana partnerica Evropske unije pri soočanju z vprašanji v vzajemnem interesu: migracijami, varnostjo, regionalno stabilnostjo in bojem proti terorizmu. Visoka zunanjepolitična predstavnica povezave Federica Mogherini in evropski komisar za širitvena pogajanja Johannes Hahn sta v skupni izjavi poudarila, da bo Evropska unija sodelovala s turškim predsednikom in parlamentom pri soočanju s številnimi skupnimi izzivi. Novi predsedniški sistem bo imel po njunih navedbah daljnosežne posledice za turško demokracijo, pri čemer opozarjata, da bi Turčija na splošno imela koristi, če bi nujno naslovila ključne pomanjkljivosti v povezavi z vladavino prava in temeljnimi pravicami. Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn v Erdoganovi zmagi vidi priložnost za demokratičen zasuk. "Erdogan je zdaj vsemogočen, ne samo de facto, ampak tudi formalno. Včeraj je govoril o demokraciji. Zdaj naj jo pokaže," je bil jasen.