Avstrijska vaja varovanja na meji s Slovenijo
Svet | 25.06.2018, 10:50
Avstrija je po protestih iz Slovenije za en dan preložila načrtovano veliko vajo varovanja meje v Špilju, na kateri naj bi sodelovalo več sto policistov in vojakov. Vajo so zaradi slovenskega državnega praznika preložili na jutri. Kot je znano, je slovenska notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar nasprotovala vaji; tako zaradi dejstva, da naj bi del vaje potekal na slovenskem ozemlju, kot tudi zato, ker bi imel prikaz množičnega prihoda nezakonitih migrantov s slovenske strani na avstrijsko neizogibno zelo negativen učinek v Sloveniji.
Na vaji varovanja meje, imenovani ProBorders, želijo po besedah avstrijskega notranjega minister Herberta Kickla preveriti, ali je nova enota za varovanje meje Puma, ki jo sestavlja 600 pripadnikov varnostnih sil, pripravljena, da obvlada morebiten nov naval migrantov na avstrijsko mejo. Vaja bo v neposredni bližini avstrijsko-slovenskega mejnega prehoda Šentilj, kjer so avstrijske oblasti v času begunskega vala pred tremi leti postavile obsežen ograjni in registracijski sistem za sprejemanje beguncev.
Slovenska notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je prejšnji teden v pismu Kicklu poudarila, da ta vaja ne bo prispevala k dobrim odnosom med državama ali k skupnim prizadevanjem za obvladovanje migrantske situacije v regiji. Ocenila je, da Avstrija pretirava, in poudarila, da Slovenija uspešno in učinkovito brani zunanjo schengensko mejo ter si prizadeva, da se migrantski val iz let 2015 ne bi ponovil. Dokaz tega je tudi dejstvo, da so avstrijski organi Sloveniji letos vrnil 13 oseb, lani v celem letu pa 39.
Podobno je v nedavni oddaji Pogovor o poudaril državni sekretar na notranjem ministrstvu, Boštjan Šefic: »Treba je reči, da je slovenska policija izjemno učinkovita, ker ilegalnih migracij iz Slovenije v druge države praktično ni. Pretekli teden sem imel pogovor z avstrijskim notranjim ministrom in tudi Avstrija priznava, da je Slovenija na tem področju dobra in tudi sodelovanje z njimi je odlično.«
Predstavnica Civilne iniciative Bela krajina mag. Maja Kocjan pa nasprotno meni, da schengenske meje ne ščitimo dovolj dobro: »Čim imamo ilegalne prehode, mi ne varujemo dobro schengna. Čim pride čez mejo 2000 ilegalnih prebežnikov, to ni dobro varovanje.«
Sekretar Šefic je pojasnil, da slovenska policija ne more varovati schengenske meje na hrvaški strani, zato je prizadevanje države usmerjeno v zaščito zunanje meje EU. Poudaril je, da vaja Avstrijcev na Šentilju ni usmerjena proti Sloveniji.
»Gre za to, da se avstrijska vojska in policija usposabljata v nekaterih postopkih, ki so v prejšnji migracijski krizi pri njih povzročili kar nekaj težav, uigravajo se v nekatere postopke, vsi skupaj pa se pripravljamo na morebitno naše angažiranje na zunanjih mejah evropske unije. Zato je tudi ena od idej, da bi v prihodnosti morda tudi skupaj izvedli nekatere aktivnosti, predvsem za zunanjo mejo EU, kjer moramo imeti nadzor.«
Več sto avstrijskih vojakov in policistov naj bi tako jutri prikazalo, kako zaustaviti veliko skupino beguncev. V Špilju na avstrijskem Štajerskem imajo Avstrijci postavljeno obsežnejšo infrastrukturo za zaščito meje, vključno z ograjami, tako da begunci nimajo prav veliko manevrskega prostora. Na vajo so povabili policiste vseh avstrijskih dežel, da bi pokazali odločenost Dunaja, da v Avstriji ne bodo dopustili novega begunskega vala.