Marjan BuničMarjan Bunič
Petra StoparPetra Stopar

Kako je napredovalo delo sveta kardinalov za reformo rimske kurije?

Svet | 24.06.2018, 18:23

Papež Frančišek je približno mesec dni po svoji izvolitvi na Petrov sedež ustanovil svet kardinalov, ki bi mu pomagal pri reformi rimske kurije. Od tega je minilo že dobrih pet let. V vsem tem času je imel omenjeni organ več kot sto uradnih sej. Zadnje srečanje je bilo sredi tega meseca, po njem je bil objavljen dokument o napredku, ki opredeljuje tri temeljne kriterije reforme rimske kurije: tradicijo, izpopolnitev in koordinacijo.

Svet kardinalov se je po besedah svojega tajnika msgr. Marcella Semerare v petih letih srečal z odgovornimi za vatikanske dikasterije in različne urade rimske kurije. Kot je poudaril za Vatican News, je že prišlo tudi do prvih konkretnih odločitev. Msgr. Semeraro je omenil ustanovitev t.i. tretje sekcije, ki deluje v povezavi z državnim tajništvom, ter prevod in pregled liturgičnih knjig, za kar je pooblaščena Kongregacija za bogoslužje. "V tem smislu reforma ni nekaj, kar šele bo, ampak je proces, ki se že udejanja na področju pomembnih vprašanj, čeprav morda ne pritegujejo pozornosti javnega mnenja enako kot ekonomsko vprašanje in proračun Svetega sedeža."

Po besedah msgr. Semerara papež Frančišek pri tem sodeluje s poslušanjem. To je namreč del razločevanja, ki se ne začne z že sprejetimi odločitvami. "Poslušanje, diskretno poseganje, odgovor tam, kjer se svetega očeta zaprosi za mnenje," je pojasnil msgr. Semerara. Kot je dodal, pogovori in poskusi razumevanja perspektive drugega gotovo terjajo večji trud kot le ocena oziroma glas večine ali manjšine.

Msgr. Semerara je spomnil, da je papež Frančišek svet kardinalov ustanovil tako za pomoč pri vodenju vesoljne Cerkve kot tudi za pregled apostolske konstitucije Pastor bonus iz leta 1988, ki ureja delovanje rimske kurije. Na junijskem srečanju je bil sprejet osnutek nove, ki nosi naslov Praedicate Evangelium. Tudi ko bo njeno končno besedilo pri papežu Frančišku, bo svet kardinalov nadaljeval dozdajšnje delo, a verjetno bodo srečanja nekoliko drugačna, morda jih bo sveti oče skliceval, ko bo treba. Msgr. Semerara je ob tem poudaril, da se mora rimska kurija tako ali tako vselej prilagajati, da lahko odgovarja na aktualne potrebe.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...