Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik
Papež na zajtrku z brezdomci (foto: Vatican insider)
Papež na zajtrku z brezdomci

Fobija pred ubogimi

Cerkev po svetu | 15.06.2018, 07:50 Marta Jerebič

Vatikan je včeraj objavil papeževo poslanico za 2. dan ubogih, ki ga bomo obhajali 18. novembra. Na ta dan bo Frančišek zanje daroval mašo v vatikanski baziliki, na kosilu pa bo v dvorani Pavla VI. gostil 3 tisoč ubogih različne narodnosti in vere.

Kot poroča spletni portal Družine, papež Frančišek v poslanici vernike poziva, naj v boju proti revščini med seboj sodelujejo in naj ne podležejo pritisku po družbenem položaju. »Ubogi ne potrebujejo družbenega položaja, ampak ljubezen.« Predvsem je pomembno, da prizadetim resnično prisluhnemo.

»Kako je mogoče, da ta krik, ki se dviguje k Bogu, ne prispe do naših ušes ter nas pušča brezbrižne in nedejavne?«, se sprašuje papež. Svetovni dan ubogih naj bi bil priložnost za resno izpraševanje vesti, da si razjasnimo, ali smo resnično sposobni prisluhniti ubogim.

Mnogi ljudje so ujetniki sebično usmerjene kulture in menijo, da lahko eno nesebično dejanje zadostuje za lastno zadovoljstvo, ne da bi se čutili neposredno dolžne kakor koli ukrepati. Zato papež poziva Cerkev in vsa občestva, naj tako kot lansko leto tudi tokrat ustvarijo konkretne možnosti za srečevanje z ubogimi, da bi iz prve roke izvedeli, kakšen je ta svet in kakšni ljudje živijo na njem.

Pogosto prikrit strah pred ubogimi

Sveti oče v poslanici tudi kritično ocenjuje javne očitke ubogim in zahteve, naj umolknejo. Takšni, pogosto razglašeni glasovi, so neredko posledica strahu pred ubogimi in s seboj prinašajo negotovost, nestabilnost in motnje. Z razdaljo med seboj in ubogimi pa se kristjan oddaljuje tudi od Jezusa, je prepričan papež.

»Verjetno je svetovni dan ubogih zgolj kapljica vode v puščavi revščine,« še piše Frančišek. Kljub temu pa je lahko znamenje sočutja z ljudmi v stiski, ki na ta način občutijo dejavno navzočnost brata ali sestre v Kristusu. Kar potrebujejo ubogi, ni le podeljevanje navodil, ampak osebno vpletenost vsakogar, ki sliši njihov krik.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...