Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Tone GorjupTone Gorjup

Z razpustitvijo Ete končan zadnji oboroženi upor v Zahodni Evropi

Svet | 04.05.2018, 16:00

Končan je zadnji oboroženi upor v Zahodni Evropi. Separatistična in teroristična organizacija Eta je namreč tudi uradno sporočila, da je popolnoma razpustila vse svoje strukture in prenehala z vsemi političnimi dejavnostmi. Kot je pojasnila v pisni izjavi za javnost, želi skleniti krog nasilja med Baskijo na eni ter Španijo in Francijo na drugi strani. Iz Madrida je bilo že slišati opozorilo, da zločini ne bodo izginili. Da gre za zmago demokracije, je ocenila Španska škofovska konferenca.

Eta je bila ustanovljena leta 1959. V svojem oboroženem boju za neodvisno Baskijo, ki leži na območju med Španijo in Francijo, je pogosto napadala predstavnike oblasti in varnostnih sil, v njenih aktivnostih je bilo ubitih najmanj 829 ljudi, med njimi tudi številni civilisti. Leta 2011 je razglasila konec oboroženega boja, lani se je začela uradno razoroževati, pred dvema tednoma se je opravičila za vso škodo in bolečino, ki jo je povzročila. Obžalovala je vse žrtve in se zavezala, da se bo trudila izogibati ponovitvi podobnega konflikta. Hkrati je poudarila, da ni edina odgovorna za nasilje v Baskiji. "3. maja je Eta prenehala obstajati," je sporočil izvršni direktor Centra za humanitarni dialog v Švici David Harland.

Po besedah španskega premierja Mariana Rajoya Etini zločini kljub razpustitvi ne bodo ostali nekaznovani. "Projekt Eta je bil popoln polom," je bil jasen.

Odzvali so se tudi španski škofje. Po poročanju spletnega portala Družina, ki je povzel članek agencije Kathpress, so pozdravili razpustitev Ete in se zahvalili Bogu, da bo krvava mora le končana. Kot so še zatrdili, je Cerkev na strani žrtev in njihovih svojcev, ki še vedno trpijo zaradi izgube bližnjih. Da je prišel čas sprave, so prepričani baskovski škofje. Prosili so tudi odpuščanja za veliko sokrivde, dvoumnosti in neopravljenih dolžnosti v svojih vrstah. Iz vsega srca želijo, da bi se v deželo za vedno vrnil mir.

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...