Ponekod po Sloveniji primanjkuje stanovanj, stroka poziva k rešitvam
Slovenija | 03.04.2018, 16:27 Andrej Šinko
Predvsem v osrednji Sloveniji in v priobalnem pasu primanjkuje primernih stanovanj. Povpraševanje je precej večje od ponudbe, kar pa povzroča rast cen. V Zbornici za poslovanje z nepremičninami, ki deluje pod okriljem GZS, opozarjajo, da se mora država začeti aktivno ukvarjati z omenjeno problematiko. Rešitve med drugim vidijo v uvedbi stroškovne najemnine, davčnih spodbudah in vzpostavitvi sistemskih virov za gradnjo.
Direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS Boštjan Udovič poudarja, da težave obstajajo že na zasebnem trgu, ki ni dovolj aktiven. To bi lahko spremenili s »sprostitvijo davčnih bremen« in z drugimi ukrepi, ki bi povečali zanimanje za gradnjo. »Dokler se račun za investitorja ne izide ne bo gradil stanovanj,« pravi Udovič, ki meni, da so razmere slabše predvsem pri gradnji za oddajanje v najem, saj so najemnine precej obdavčene. V zvezi z gradnjo za prodajo so se po besedah sogovornika razmere v zadnjem obdobju nekoliko izboljšale.
Udovič vidi problem tudi v delovanju javnega dela stanovanjskega sektorja. Pri tem opozarja na neustrezno politiko najemnin oziroma problem, ki se pojavlja pri neprofitnih najemninah, ki da se niso zvišale že od leta 2003 oziroma sprejema področnega zakona. To po njegovih besedah pomeni, da stanovanjski skladi in občine z zbranimi sredstvi ne uspejo pokrivati niti stroškov, ki jih imajo z vzdrževanjem. Zato so prisiljene prodajati stanovanja, da lahko poravnajo tekoče stroške, gradnja dodatnih stanovanj pa tako ni možna.
Udovič meni, da če bi država za neprofitna stanovanja uvedla stroškovne najemnine, gradnjo v zasebnem sektorju spodbudila z davčnimi olajšavami in sprejela še nekatere druge ukrepe, bi lahko zasledovali potrebe po stanovanjih. Sogovornik sicer poudarja, da se bo s stanovanjsko problematiko morala ukvarjati nova vlada, vprašanje pa je, koliko bo za to imela posluha.