Kim Džong Un pred vrhom z Južno Korejo in ZDA obiskal Kitajsko
Svet | 29.03.2018, 13:12
Na Kitajskem se je v tem tednu mudil voditelj Severne Koreje Kim Džong Un. Na skrivnostnem obisku ga je gostil predsednik države Ši Džinping. V pogovorih sta odprla več tem, med drugim sta poudarila pomen ohranitve miru in stabilnosti na polotoku jutranje tišine. Analitiki ocenjujejo, da je šlo predvsem za posvetovanje Pjongjanga s Pekingom pred vrhoma Severne Koreje z Južno Korejo in ZDA.
Kim Džong Un je prvič po prevzemu oblasti leta 2011 odpotoval v tujino. Kot je sporočil, je bila spričo odnosov med državama njegova dolžnost najprej obiskati kitajsko prestolnico. Ši Džinping je omenil prijateljstvo med sosedama, ocenil je, da se je severnokorejski voditelj v Pekingu mudil ob posebnem času. Pohvalil je zadnje pozitivne spremembe na Korejskem polotoku, pojasnil je, da se njegova država še naprej zavzema za njegovo razoroževanje. Kim Džong Un je nakazal možno pot za rešitev severnokorejskega jedrskega vprašanja. Kot je dejal, je vprašanje denuklearizacije polotoka jutranje tišine mogoče rešiti, če se bosta Seul in Washington z dobro voljo odzvala na prizadevanja Pjongjanga. Kot je znano, je za april napovedan vrh Severne in Južne Koreje, za maj še vrh Severne Koreje in ZDA. "Kitajska je alfa in omega položaja Severne Koreje. Kim Džong Un se je tja prišel posvetovat na predvečer srečanja z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom," je za naš radio ugotavljal profesor na ljubljanski fakulteti za družbene vede dr. Bogomil Ferfila. Kot je dodal, je Kitajska gotovo tista, ki pritiska na Severno Korejo, da se ta zoperstavlja južni sosedi in ZDA. "Kitajska ne želi ameriške vojske na svojih mejah, pri tem je podobna Severni Koreji, saj želita obe doseči umik ameriške vojske s Korejskega polotoka, kar bi povečalo možnosti za morebitno združitev obeh Korej." Po besedah dr. Ferfile je to zelo daljnosežen projekt, saj so razlike med državama ogromne.
Srečanje severnokorejskega voditelja in Trumpa bi, tako dr. Ferfila, lahko prineslo zmanjšanje napetosti v regiji, a bo morala ZDA stopiti nekaj korakov nazaj. Kaj to pomeni? "To pomeni umik ameriške vojske iz Južne Koreje ter neke garancije Severne Koreje, da ali obdrži jedrsko orožje in se pridruži klubu jedrskih držav ali se odpove svojemu jedrskemu orožju, kar bi bil zapleten proces, na kratki rok bi bilo to nemogoče doseči. V 30 letih pogajanj Severne Koreje z Zahodom je sicer za to vedno zahtevala ogromno pomoč," je odgovoril dr. Ferfila. Kot je še menil, tega od Washingtona za zdaj ni pričakovati. Skrbijo ga tudi hitre priprave na vrh Severne Koreje in ZDA.