Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Pred Italijani je volilna nedelja, poslance bodo prvič izbirali po novem sistemu

Svet | 03.03.2018, 09:30

V Italiji bodo jutri prvič po reformi volilne zakonodaje izbirali predstavnike parlamenta v Rimu. Za vstop v poslansko zbornico in senat se poteguje več kot 30 strank. Nekatere od njih so se povezale, a kljub temu ne morejo računati na podporo, ki bi omogočila samostojno vladanje. Treba bo oblikovati koalicijo, kar bo terjalo precej naporov. Pri zahodni sosedi Slovenije se tako obeta obdobje nestabilnosti.

Omenimo najprej nov volilni sistem v Italiji, ki je kombinacija večinskega in proporcionalnega. Tretjina poslancev bo izvoljena po prvem, dve tretjini po drugem. "Od tega, koliko glasov bosta prejela neka stranka ali zavezništvo, je odvisna tudi posebna nagrada v parlamentu, ki odvzame sedeže ostalim," nam je pojasnil politični analitik dr. Laris Gaiser. Kaj to pomeni za desnosredinsko zavezništvo pod vodstvom nekdanjega premierja Silvia Berlusconija, v katerem so Naprej Italija, Bratje Italije in Liga ter bi po javnomnenjskih raziskavah utegnilo slaviti? "Če bo desno zavezništvo dobilo določeno število glasov, a ne večinske podpore vseh volivcev v Italiji, bo lahko imela večino v parlamentu. Vse kaže, da bo Berlusconi zmagal, a ni rečeno, da bo lahko sestavil vlado, saj ni nujno, da bo imel večino v parlamentu," je odgovoril dr. Gaiser. Poleg tega je po njegovem mnenju treba upoštevati tudi možnost, da sama Berlusconijeva Naprej Italija znotraj desnosredinskega zavezništva ne bo dobila več glasov kot Liga, kar bi v nadaljevanju pomenilo povsem drugačno vodenje igre. "Če Berlusconi ne bo dobil večine glasov, je zelo verjetno, da bo vladala velika koalicija levice in desnice ter poskušala izolirati fenomen Gibanja petih zvezd, ki deluje proti establišmentu. V tem primeru bodo dosegi takšne vlade minimalni, tudi ukrepi proti korupciji in v sodnem sistemu bodo zelo blagi. Vsi bodo poskušali reševati sami sebe."

Italija po besedah dr. Gaiserja potrebuje stabilno vlado vsaj en mandat, da bo spremenila pristop Evropske unije do migracijske problematike. "Tako kot je danes, da je torej na plečih Italije večina migracijske problematike in vsega, kar iz tega izhaja, ne more več biti," je poudaril. Ob migracijski problematiki so v kampanji odmevali še korupcija, nedelovanje sodstva in slaba gospodarska rast. "Teme so zdaj že približno deset let standardne," je še dodal dr. Gaiser.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«