Svetovalnica: Ni pomembno, koliko spimo, ampak kako
Svetovalnica | 05.02.2018, 11:17 Rok Mihevc
Motnje spanja so bile tema današnje Svetovalnice, v katero smo povabili strokovnjakinjo na tem področju, vodjo Centra za motnje spanja na Institutu za klinično nevrofiziologijo, dr. Lejo Dolenc Grošelj.
Motenj spanja je veliko, poznamo jih več kot 80, je uvodoma povedala Leja Dolenc Grošelj. Najpogostejša motnja je kronična nespečnost, z njo se sreča vsaj 30% populacije. »Pogosto ti bolniki iščejo pomoč pri družinskem zdravniku, če so težave večje, pa so lahko napoteni naprej v center motenj spanja.«
Kvaliteta, ne kvantiteta
Na eni strani so motnje spanja zelo pogoste, na drugi strani pa se zavedamo, da je spanje zelo pomembno. »Med globokimi fazami spanja se sproščajo nevrodegenerativne substance. Če nimamo globokega spanja, se te substance nalagajo v možganih in vodijo v bolezen, kot je npr. demenca.« Torej ni pomembna kvantiteta, ampak kvaliteta spanja, torej globoko spanje.
Kaj je kakovostno spanje?
Kakovostno spanje je, da zvečer potrebujemo čim krajši čas, da zaspimo, se čim manjkrat prebujamo in ko se zbudimo, se počutimo spočiti, oz. bolje kot zvečer, ko gremo spat ter čez dan normalno opravljamo vsakodnevne funkcije. Ključni so torej dejavniki, ki vplivajo na kakovost. »Težava je, ker moramo biti danes ves čas priključeni na različne medije in socialna omrežja, ne znamo izključiti elektronskih naprav, z njimi odhajamo v posteljo, na njih odgovarjamo ponoči med spanjem. Močan spekter modre svetlobe najbolj vpliva na naše možgane, oz. na češariko, ki izloča hormon melatonin, ki ga potrebujemo, da dobro spimo. Če je izločanje zakasnjeno ali ga je manj, bomo slabo spali.«
Kakovost spanja je dedna
Ponoči se vsi prebujamo in vrtimo, saj se moramo premikati, da nimamo preležanin. Ta prebujanja so kratka in se jih povečini sploh ne zavedamo. »Je pa to subjektivno. Nekdo se nekaj minutnega prebujanja sploh ne bo zavedel, drugi se bo zelo dobro deset sekundnega.« Naša sogovornica je povedala tudi, da je kakovost spanja dedna. »Podedujemo kako spimo in kakšen tip smo, npr. ali hodimo pozno ali zgodaj spat.«
V oddajo so poklicali tudi poslušalci, ki so strokovnjakinji postavljali različna vprašanja o njihovih motnjah spanja. Doktorica pa je spregovorila tudi o spanju pri otrocih in mladostnikih, ki po njenem mnenju zaradi tempa življenja in vpliva socialnih omrežij spijo premalo. Nekaj besed je namenila tudi uspavalom. Prisluhnite posnetku oddaje!
Oddajo je pripravil in vodil Blaž Lesnik.